Razer Nabu Watch - Recenzia

Razer Nabu Watch - Recenzia

 

Spoločnosť Razer netreba žiadnemu hráčovi predstavovať. Pohľady na ňu sú kontroverzné, no stále má najmä vďaka svojmu agresívnejšiemu dizajnu a celkom kvalitným produktom pomerne širokú základňu fanúšikov. Vo svete sa rozbieha boom nositeľných vychytáviek a Razer rozhodne nechce zaspať na vavrínoch. Svoju radu Nabu, ktorá doteraz pozostávala z dvoch inteligentných náramkov, rozširuje o hodinky Nabu Watch, ktoré popri funkciách bežných odolnejších športových hodiniek v sebe integrujú vymoženosti inteligentného náramku a taktiež miniatúrny displej pre textové oznámenia.

Úvod

Watch v názve a prívlastok inteligentné v popise evokuje dojem, že v rukách máme inteligentné hodinky. Nie je to však úplne pravda. Ak by sme Nabu Watch chceli porovnávať s inteligentnou konkurenciu v príslušnej cenovej kategórii, ako napríklad produktová rada od Pebble, pochodili by veľmi zle. Nabu Watch je inteligentný náramok prerastený do mohutných hodiniek v štýle legendárnych G-Shock od firmy Casio.

Prvé dojmy

Razer sa v každom odlesku snaží pôsobiť štýlovo a primerane si nechal záležať na balení. Hodinky sa k nám dostali na čiernom podstavci s nápisom Nabu Watch, v ktorom bol skrytý nabíjací kábel a pár riadkov o nich. Podstavec bol skrytý pod priehľadným krytom, aby sa bezpečne dopravili k budúcemu majiteľovi a zároveň aby ich bolo kde odložiť, ak sa práve nepoužívajú.
Konštrukcia

Napriek tomu, že je konštrukcia trochu viac robustná, nie je nijak neprimerane ťažká a na ruke nevadia. Vyhotovenie je z hrubšieho pogumovaného plastu, čo je pri hodinkách týchto rozmerov dosť rozumné a zároveň sú odolné voči nárazom. Na ruke ich drží pevný silikónový remienok, ktorý má dostatok zarážok na to, aby hodinky sadli každému, od nežnejšieho pohlavia (aj keď hodinky týchto rozmerov na ženskej ruke pôsobia dosť neprimerane) po najmocnejších chlapov. Odstávajúca časť remienka sa celkom šikovne uchytí na náramok pomocou dvoch kolíkov.

Podľa vzoru G-Shock máju Nabu Watch štyri tlačidlá na diagonálach a jedno v strede, ktoré však v tomto prípade neslúži na jednoduché osvetlenie, ale na čítanie oznámení a zobrazovanie nameraných krokov, kalórií či vzdialenosti.

Vymoženosti

Nabu Watch sa sústredí na meranie údajov o pohybe. Na základe informácií o mierach používateľa, ktoré sa nastavia v aplikácii Nabu na vašom smartfóne, ich následne spracováva na počet prejdených krokov, približnú vzdialenosť a spálené kalórie. Do kalórií sa ráta aj prednastavený bazálny metabolizmus, a teda aj keď ich necháte ležať na stole, za 24 hodín spálite nejakých tých 2000kCal.

Bohužiaľ, meranie krokov je pomerne nepresné a dá sa ľahko oklamať. Napríklad pri dvoch zastávkach autobusom (po košických cestách) nám pribudlo nejakých 50 krokov, a naopak, pri vybehnutí dvoch poschodí po schodoch niekedy ani jeden. To ovplyvňuje presnosť prejdenej vzdialenosti a množstvo spálených kalórií. Pokiaľ ste zvyknutí mať hodinky nonstop na ruke, tak vám zmerajú aj zvýšenú fyzickú aktivitu a váš spánok.

Zvyšná inteligentná funkcionalita hodiniek pozostáva zo zobrazovania oznámení. Napríklad pri prichádzajúcej správe z messengera hodinky zavibrujú a zobrazí sa vám meno kontaktu a displejom postupne prebehne celá správa. To isté platí pri SMS správach. Pri mailoch sa zobrazí len predmet správy.

Musíme spoločnosť Razer pochváliť, že si dokáže bez problémov poradiť so slovenskou lokalizáciou, teda nemá žiadne problémy s diakritikou, na druhej strane, namiesto emoji zväčša dostaneme prázdny kosoštvorec. Pri testovaní s telefónom Meizu M1 Note sme taktiež mali problémy s upozornením na prichádzajúci hovor. Hodinky len zavibrovali a hneď oznámili zmeškaný hovor, pričom telefón ešte stále zvonil.

Displej

Displej pre hodinky a displej pre Nabu sú oddelené. Hodinky majú bežný digitálny displej, ktorý má minimálnu spotrebu, skvelú viditeľnosť na priamom slnku a tlačidlo na spustenie podsvietenia, to je na použitie v noci. Nabu používa vlastný 128×16 jednofarebný OLED displej. Ten je na tom so spotrebou o niečo horšie a spúšťa sa až po stlačení tlačidla, prípadne po otočení dlane. Viditeľnosť na priamom slnku je však mizerná aj pri najvyššom jase, ktorý sa dá nastaviť v aplikácii Nabu.

Aplikácia

Všetko, čo hodinky namerajú, sa ukladá v aplikácii Nabu vo vašom smartfóne, ktorá to celé ešte aj synchronizuje s vaším Razer kontom. To slúži na správu funkcií hodiniek, nastavovanie cieľov a zobrazovanie štatistík nameraných hodnôt. Ak si napríklad nastavíte za cieľ desať tisíc krokov, hodinky vám poslušne dajú vedieť, keď sa k cieľu blížite, keď ste cieľ dosiahli a potom vás ešte raz za čas pochvália, koľko ste si nadbehli. Ako zaujímavosť fajn, ale pri každodennom používaní trošku otravné.

Poteší správa času a budíkov na hodinkách z aplikácie, čo je podstatne príjemnejšie, ako sa s tým hrať na hodinkách. Budíky, bohužiaľ, používajú výhradne zvukové upozornenie namiesto vibrovania, teda ak ste čakali budenie jemnými vibráciami, dostanete klasické pípanie, čo zobudí aj mŕtveho.

Dizajn aplikácie je celkom príjemný, teda najmä štatistická časť, nastavovanie hodiniek je o niečo neprehľadnejšie. Aplikáciu je taktiež možné prepojiť s inými aplikáciami, ktoré namerané údaje vedia zužitkovať, ako napríklad Facebook, Google Fitness či Twitter.

Batéria

Najväčším plusom oddelenia systému hodiniek a systému Nabu je výdrž batérie, ktorú môžu inteligentné hodinky len ticho závidieť. Časť hodiniek poháňa bežná hodinková CR2032 batéria s výdržou cez 12 mesiacov. Časť Nabu je poháňaná samostatným akumulátorom, ktorý sa nabíja špeciálnym magnetickým USB káblom. Batéria v závislosti od používania, jasu displeja a nastavenia prebudenia pri otočení dlane vie vydržať aj dvojnásobne viac ako týždeň, ktorý udáva výrobca. Nám po týždni bežného používania zostalo ešte 55% batérie, jej stav sa dá ľahko skontrolovať v aplikácii Nabu.

Hodinky

Okrem špeciálnych funkcií sú Nabu, samozrejme, vybavené ako každé lepšie digitálne hodinky. Okrem zobrazovania času (12/24h formát) a dátumu ponúkajú stopky s presnosťou na 1/100 sekundy, časovač s presnosťou na 1 sekundu, zobrazovanie prvého písmena aktuálneho dňa (anglicky) a tri budíky s funkciou pravidelného opakovania – denne/týždenne.

Naše hodnotenie

Nabu Watch je zaujímavý obojživelník, ktorý v cenovej kategórii lepších hodiniek ponúkne navyše pár inteligentných funkcií. Nedá sa na ne však pozerať ako na plnohodnotné inteligentné hodinky, skôr ako na hodinky a inteligentný náramok, ktorý by ešte potreboval vychytať pár múch v jednom tele. Ak máte zálusk na hodinky, oslovili vás po dizajnovej stránke a inteligentné funkcie beriete ako plus, tak nenarazíte zrejme na žiadne výrazné mínus (komu sa nepáčia polykarbonátové tlačidlá, nech sa pozrie na Forged edition). Ak hľadáte vyslovene inteligentné hodinky, Nabu nebude schodná cesta.

Klady

 • výdrž batérie
 • oddelený systém pre čas a prídavné funkcie

Zápory

 • nepresné meranie
 • zlá viditeľnosť na priamom slnku
 • dizajn nesadne každému

Informácie o produkte

Razer Nabu Watch 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 55 mm
 • Výška: 55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17 mm
 • Hmotnosť: 82 g
 • Farba: čierna/zelená
 • Orientačná cena: 169 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Razer

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk