Natec Genesis HX66 - Recenzia

Natec Genesis HX66 - Recenzia

 

Cenovo dostupné herné slúchadlá od menej známeho poľského výrobcu. Dočkáme sa veľa muziky za málo peňazí či opaku? Dozviete sa v recenzii.

Úvod

Slúchadlá k nám prišli v bežnom predajnom balení, ktoré, ako sme už zvyknutí pri tejto cenovej kategórii, sú zabalené iba v plastovom obale. Čo sa týka príslušenstva, okrem manuálu a CD s ovládačmi sme toho veľa nenašli.

Dizajn a spracovanie

Z hľadiska dizajnu by sme niečo inovatívne hľadali iba márne, keďže slúchadlá sú relatívne jednoduché. Ak mohol niečo výrobca zlepšiť, tak by to bolo polstrovanie na moste, ktoré je iba minimálne a navyše tuhé. Mušle sú na tom lepšie, keďže polstrovanie je príjemne mäkké, no vzhľadom na ich veľkosť sa môže stať, že niektorým slúchadlá nebudú dobre sedieť a výsledkom budú boľavé uši.

Slúchadlá sú vyrobené výlučne z plastu, no obzvlášť zvláštna kombinácia je matný čierný most a čierné lesklé mušle, ktoré budú magnetom na otlačky prstov a nepekné škrabance, ktoré vznikajú až príliš jednoducho. Radšej by sme uvítali matné mušle.

Kábel bol milým prekvapením. Dĺžka tri metre je dostačujúca rovnako ako aj jeho hrúbka, preto sa pri neúmyselnom potiahnutí netreba obávať poškodenia. Medzi vítané vlastnosti tiež patrí opletený kábel, ktorý získal trochu tej ochrany navyše a tiež je esteticky krajší ako obyčajný kábel. Jedna z vecí, ktorá sa nedá prehliadnúť je USB konektor na konci. Áno, slúchadlá nedisponujú Jackom, bežne výrobci využívajú iba bacuľatú redukciu, ktorá nebýva veľmi praktická. Približne 50cm po kábli od slúchadiel sa nachádza jednoduché digitálne ovládanie s tlačidlami hlasitosti a vypínačmi mikrofónu a zvuku.

Softvér

Ovládač ku slúchadlám je v základe jednoduchý a prehľadný. Hlavné nastavenie ponúka väčšinu možností týkajúcich sa počtu kanálov zvuku, keďže výrobca udáva, že slúchadlá zvládajú 7.1. Samozrejme, v mušliach sa nenachádza osem reproduktorov, sú iba dva, takže 7.1 je iba interpretovaných softvérom.

Medzi efektami sme našli ekvalizér, ktorý sa nakoniec dobre hodil, aby sme mierne doladili zvuk slúchadiel, no tiež karaoke či magický hlas. Azda z každého z nás si kamarát počas hovoru aspoň raz vystrelil touto vychytávkou. O čo ide? Ide o softvérovú úpravu po hlasu, po ktorej budete znieť ako žena či mimozemšťan. Funkcia je fajn na zábavu, no v praxi je viac-menej zbytočná.

Softvér celkovo obsahuje všetky nastavenia, ktoré by užívateľ mohol vyžadovať. Ak by som mohol niečo zmeniť, zrejme by to bol vzhľad, aby mal ten správny „gamerský“ nádych. Ak však niekoho tieto nastavenia nezaujímajú, na fungovanie slúchadiel softvér v počítači nie je potrebný.

Kvalita zvuku a osobné dojmy

Azda najdôležitejšou časťou všetkých slúchadiel je kvalita ich zvuku. HX66-ky majú ešte čo zlepšovať. Väčšina lacných slúchadiel ma výrazné problémy s nízkymi tónmi (bassmi), no v tomto smere boli slúchadlá milým prekvapením. Bassy sú výrazné a príjemné na počúvanie aj pri najvyššej hlasitosti.

Horšie sú na tom výšky a stredy. Výšky sú dosť výrazné, pri vyššej hlasitosti až nepríjemné. Stredne vysoké tóny sú naopak nevýrazné a pri počúvaní hudby chýbajú. Tento nedostatok som sa snažil napraviť pomocou ekvalizéru, no bezúspešne.

Ako som už spomínal, výrobca udáva, že slúchadlá zvládajú 7.1 priestorový zvuk, no keďže ide iba o interpretáciu, nemajú šancu sa vyrovnať slúchadlám, ktoré túto vlastnosť majú fyzicky. Nastavenie 8 – kanálového zvuku cez dodávaný softvér je jednoduché a ani väčšina hier s touto vlastnosťou nemá problémy.

No ako je na tom priestorový zvuk v praxi? Celkom mizerne. Zámerne som poprosil kamaráta, aby mi ho zapol alebo vypol, no rozdiel som nebol schopný rozoznať, keďže bol minimálny až nulový. Osobne by som sa na mieste výrobcu touto „vychytávkou“ ani nechválil, pretože ide iba o reklamný trik.

Mikrofón, pre mnohých celkom dôležitá časť slúchadiel, je v tomto prípade prekvapivo dobrý. Úroveň šumu je minimálna a kvalita zvuku prijateľná. Zachytávanie okolitého hluku je tiež minimálne.
Osobne som bol s používaním slúchadiel celkom spokojný, no majú aj svoje muchy, medzi ktoré by som určite zaradil nižšiu úroveň pohodlia. Po hodine používania som si musel dať slúchadlá vždy dole, pretože ma tlačili na ušiach. Slúchadlá sú výborné na hry, no na počúvanie hudby sa skutočne nehodia, kvôli už spomenutým nepríjemným výškam a nevýrazným stredom.

Naše hodnotenie

Čo dodať na záver? Slúchadlá majú skutočne lákavú cenu, ktorá osloví najmä študentov s výrazne obmedzeným rozpočtom. Ako som už spomínal, slúchadlá sa hodia primárne na hry. Výrobca mohol trošku viac popracovať na pohodlnosti výrobku pri dlhšom používaní. Pozitívom je mikrofón, ktorý je prekvapivo dobrý. Niektorých užívateľov môže odradiť pripojenie výhradne cez USB, pretože sa tak nedajú pripojiť k smartfónu napríklad počas dlhej cesty vlakom.

Klady

  • Cena
  • Mikrofón

Zápory

  • Menej kvalitný zvuk
  • Nepohodlie

Informácie o produkte

Natec Genesis HX66 2016

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk