Creative SB Roar Pro - Recenzia

Creative SB Roar Pro - Recenzia

 

Na trhu bezdrôtového audia nie je firma Creative žiaden nováčik. Má už za sebou viacero úspešných modelov, a to vrátane “štekajúcej” rady Woof. Pre tých, ktorým štekot nestačí a chceli by poriadny rev, prináša Creative novinky pod hlavičkou Roar.

Po úspešnom a skvele hodnotenom štarte s reproduktorom Sound Blaster Roar prináša Creative Pro verziu, ktorá oproti staršiemu súrodencovi ponúka vylepšený 5-meničový systém, tri prednastavené zvukové profily, o dve hodiny dlhšiu výdrž batérie a možnosť spárovania s mikrofónom iRoar Mic, ktorý umožňuje vytvoriť Public Access audio systém pre prezentáciu a karaoké.

Balenie

Hneď prvé, čo sme si všimli, ako sme dostali do rúk ešte nerozbalenú škatuľu, bola pomerne vysoká hmotnosť. Po chvíľke váhania, či vyššiu hmotnosť nepripísať početnému príslušenstvu, sme zistili, že je to naozaj reproduktorom, ktorý je vzhľadom na svoje kompaktné rozmery ťažší, ako by človek čakal. Dva vysokofrekvenčné meniče, dva zosilňovače, dva pasívne radiátory a subwoofer obalené v kovovej konštrukcii vytiahli hmotnosť až na 1,1kg.

K reproduktoru sme dostali napájací adaptér s európskou prípojkou, aux kábel na pripojenie k ľubovoľnému prehrávaču, microUSB kábel na alternatívne nabíjanie a pripojenie k počítaču alebo hernej konzole.

Funkčný dizajn

Opäť sa potvrdilo, že v jednoduchosti je krása. Kombinácia tmavého kovu a matného plastu vytvarovaného do zaobleného kvádra robí z Roar Pro celkom príťažlivý kus hardvéru. Vďaka prostému tvaru je reproduktor nenáročný na skladovanie a nehrozí mu ani prevrátenie. Na vrchnej strane sa nachádza aktívny 2,5-palcový menič, ktorý sa stará o basy a stred. Poháňa ho vlastný zosilňovač a výrazným basom pomáhajú pasívne radiátory po stranách. Druhý zosilňovač sa stará o prednú dvojicu stereo vysokofrekvenčných meničov. Starší súrodenec si za tento dizajn v roku 2014 odniesol prestížne ocenenie Red Dot Award Winner.

Ovládanie

Väčšina ovládacích prvkov sa nachádza na vrchnej strane. Nájdeme tam spínač, ovládanie hlasitosti, ovládanie Bluetooth a tlačidlo na aktiváciu funkcie Roar. Tá je rovnako ako stav batérie, Bluetooth a nahrávania indikovaná drobnými diódami. Okrem NFC tagu nám už vrchná strana viac neponúkne a zvyšok ovládania je trošku neprakticky uložený na zadnej strane zariadenia. Skrývajú sa tam všetky tlačidlá na ovládanie prehrávania, nahrávania obsahu prostredníctvom microSD pamäťovej karty, tlačidlá na dolaďovanie zvuku ako „Terra Bass” a posuvný spínač pre zvukové profily.

Rozhranie

Na zadnej strane zariadenia sú taktiež umiestnené všetky konektory. Okrem nabíjačky do reproduktora vieme pripojiť USB, microUSB, microSD a AUX. Z bezdrôtových rozhraní sa tu nachádza NFC tag, ktorý iniciuje pripojenie cez Bluetooth verzie 3.0. Ak vaše zariadenie NFC nepodporuje, je nutné spárovať prehrávač so zariadením pomocou Bluetooth tlačidla. Zaujímavosťou je aj možnosť duálneho nabíjania. Samotný reproduktor je možné nabíjať, buď pomocou priloženej nabíjačky alebo pomocou microUSB kábla ako bežný smartfón. Uloženú energiu je možné okrem hudby zužitkovať aj na nabitie mobilného telefónu pomocou USB portu.

Audio na úrovni

Pre väčšinu potenciálnych záujemcov sú vyššie uvedené informácie rozhodne plus, no najdôležitejšou stránkou reproduktora je stále predsa len zvuk. Rozloženie meničov je celkom nápadné. Umiestnenie subwoofera na vrchnú stranu zariadenia a zosilnenie nízkych tónov pomocou pasívnych radiátorov sa často v prenosných zariadeniach tohto typu nenachádza. Musíme povedať, že tento nápad sa osvedčil. Na rozdiel od početnej konkurencie prenosných reproduktorov basy vedia byť veľmi výrazné, no zároveň vďaka orientácii do voľného priestoru nevznikajú prílišné dunivé echá.

Svoj potenciál reprodukcie nízkych tónov dokazuje aj funkciou TeraBass, ktorá citeľne posilní funkciu subwoofera aj pri nižšej hlasitosti. Hudbu plnú syntetizátorov si teda užijete naplno. V niektorých prípadoch sme však mali pocit, že nízke tóny boli až predimenzované, prebíjali stred a výšky viac, než by mali. Je to však ten lepší prípad a všetko sa dá upraviť vhodným ekvalizérom, zvukovým profilom a aktiváciou funkcie Roar, ktorá pozdvihne najmä stred a výšky.

Celkový pocit zo zvuku reproduktora je príjemný. Uspokojí fanúšikov všetkých žánrov a skvele sa hodí nielen na hudbu do pozadia popri práci či zábave, ale aj na pôžitok z prehrávanej hudby. Tam už, samozrejme, trošku škodí malý odstup reproduktorov, kvôli čomu nadobúdame pocit, že zvuk vychádza z jedného bodu. To je ale daň za prenosnosť.

Až na občasné predimenzovanie nízkych tónov znie Creative Pro celkom čisto a verne či už po kábli, alebo cez Bluetooth. Problém nie je ani s výraznejším stredom či výškami. Práve v tomto rozpätí oceňujeme funkciu Roar, ktorá ho dokáže aj pri menej výraznej stope pekne zdôrazniť. Dajú sa tak lepšie precítiť všetky detaily skladby, prípadne zvýrazniť reč hovoreného slova.

Slušná výdrž

Sound Blaster Roar Pro sľubuje výdrž až 10 hodín, čo je o dve hodiny viac ako u jeho predchodcu. Rozhodli sme sa toto číslo otestovať aj v našich podmienkach. Kombinovali sme pripojenie cez kábel a cez Bluetooth, hudbu sme púšťali do pozadia, teda tak, aby sa dalo bez problémov viesť konverzáciu, pohrávali sme sa s funkciou Roar a na noc sme mu dali vydýchnuť. Reproduktor sa zastavil po 10 hodinách a 25 minútach, čo celkom slušne odpovedá papierovým špecifikáciám, zrejme sme miestami mali hlasitosť nižšie, ako pri oficiálnych testoch.

Testovanie pri najvyššej hlasitosti sme v rámci zachovania dobrých susedských vzťahov neskúšali. Musíme ale uznať, že maximálny výkon je na také malé zariadenie skutočne obdivuhodné, hlavne pokiaľ je napojený na elektrickú sieť. S ozvučením menších uzavretých priestorov nie je problém (rozumej trieda, nie telocvičňa). A dokonca sa dá povedať, že kvalita zvuku pri zvyšujúcej sa hlasitosti veľmi dramaticky neklesá.

Naše hodnotenie

Creative Sound Blaster Roar Pro je šikovné zariadenie so zaujímavými funkciami a skvelým hudobným podaním, ktoré sa radí medzi špičku prenosných reproduktorov. Atraktívny a funkčný dizajn, rozloženie meničov a slušná výdrž batérie robí z Roar Pro skvelého spoločníka na zábavu. Poteší každé ucho nielen v spoločnosti, ale aj osamote. Čo mu do kariet okrem vyššej hmotnosti nehrá, je cena, ktorá prekračuje hranicu 150€, a tak sa vzďaľuje od bežného spotrebiteľa a zároveň otvára dvere početnej konkurencii. Ak vám oko padlo na modely Roar od Creative a hľadáte kvalitný prenosný reproduktor, zlá kúpa to určite nebude. Za pohľad taktiež stojí aj nástupca Roar 2 a inteligentná odnož iRoar.

Klady

 • dizajn
 • zvuk
 • výdrž
 • nabitý funkciami

Zápory

 • vyššia hmotnosť

Informácie o produkte

Creative SB Roar Pro 2016

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 57 mm
 • Výška: 202 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 115 mm
 • Hmotnosť: 1100 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 179 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk