Lenovo ThinkPad X1 Carbon – Recenzia

Lenovo ThinkPad X1 Carbon – Recenzia

 

Ultraľahký a ultrapevný. Pre priemerný ultrabook to znie ako nemožné. Ale nový X1 Carbon je viac ako priemer. Obsahuje konštrukciu z karbónových vlákien, ktoré prešli pokročilými testami stability a záťaže v rôznych podmienkach. Navyše prináša viac ako jednodňovú výdrž batérie. Prichádza taktiež s rýchlejším hardvérom, dátovým úložiskom a inovatívnym bezdrôtovým dokom v balení.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Carbon využíva tenkú konštrukciu vyrobenú z uhlíkových vlákien a prémiový dizajn s o točiteľným displejom do 180 stupňového uhla. Ultrabook je hrubý len 16,5 mm a spája v sebe matné plasty, špičkový displej a povrch, ktorý nezanecháva odtlačky prstov. Pri použití všetkých materiálov sa hmotnosť zariadenia ustálila na hodnote 1180g, čo je skutočne nízka hodnota.

Z vrchnej časti vyzerá ultrabook klasicky, má matný rovný povrch dopĺňajú ho nápisy ThinkPad a Lenovo.

Na spodnej strane sa nachádza informačná nálepka a odvetrávacie mriežky a po bokoch stranách dva malé podlhovasté reproduktory. Ultrabook je vyvýšený pomocou štyroch gumičiek – predné gumičky sú nižšie a zadné gumičky vyššie, aby bol väčší prietok vzduchu.

Ľavá hrana zariadenia obsahuje napájací konektor, OneLink konektor pre prepojku na LAN kábel , mini DisplayPort a USB 3.0. Pravá hrana zariadenia obsahuje ďalšie USB 3.0 porty, Audio jack 3.5mm a HDMI port. Na palmreste je umiestnený indikátor nabíjania zariadenia v podobe ThinkPad LEDky. Palmrest ešte obsahuje zapínacie tlačidlo so zelenou LEDkou.

Zadná hrana obsahuje dve odvetrávacie mriežky pre ventilátor, ktorý fúka horúci vzduch priamo do LCD displeja, čítačku kariet a SIM slot.

Chladenie ultrabooku bolo dostatočné aj pri spustených náročných aplikáciách. Ultrabook sa zahrieval už pri prehliadaní webu a hladina zvuku bola výrazne vyššia. Počas testu sa nám neustále zahrieval stred ultrabooku a pravá dolná časť LCD displeja.

DISPLEJ

O zobrazenie obsahu sa stará špičkový 14-palcový IPS panel s rozlíšením 2560×1440 pixlov. Displej je matný, má výborné pozorovacie uhly a verné zobrazenie farieb. Svietivosť displeja je dostatočne silná aj na priamom slnečnom svetle, v tme je najnižšia intenzita jasu príjemne nízka. Displej je uložený v tenkom ráme a tak je jeho plocha dostatočne dobre využitá.

KLÁVESNICA A TOUCHPAD

Klávesnica zariadenia je mierne utopená v strede zariadenia a chýba jej numerická časť. Rozloženie kláves je rovnomerné a pri písaní vhodne rozmiestnené. Klávesnica je podsvietená bielymi LED svetlami, ktorých intenzita sa dá regulovať v dvoch stupňoch svietivosti. Samozrejme je klávesnica aj odolná voči poliatiu. Nechýba tu ani klasický trackpoint červenej farby ku ktorému prislúchajú aj tlačidlá touchpadu.

Matný touchpad, umiestnený v strede zariadenia, je jednoliaty, dvoj- tlačidlový a reaguje po jeho celej ploche. Odozva touchpadu je výborná aj vzhľadom na použitú konštrukciu.

HARDVÉR A VÝKON

Ak procesor je použitý úsporný CPU Intel 6500U z rodiny SkyLake s taktom 2,5 GHz so zapnutým TurboBoost do 3,1GHz. Operačná pamäť zariadenia je 8GB DDR3L s nízkym napájacím napätím.
Grafika je v tomto prípade len integrovaná Intel HD Graphics 520, ktorá zvládne staršie a menej náročné hry a, samozrejme, prehrávanie obsahu vo vysokom rozlíšení. Pri našom teste ultrabook zvládol hru Battlefield 4 v rozlíšení 1920×1080 pri minimálnych detailoch na približne 45FPS. Pri hre Need for Speed: Most Wanted 2013 sa situácia opakovala. Hry ako League of Legends bežali plynulo aj na vyšších detailoch a komplikácie nenastali ani pri zobrazení 4k obsahu. Intel HD 520 mal problémy zvyčajne so zobrazením efektov – s výbuchmi či dymom kolies.

Ako úložisko dát je použitý rýchly SSD disk M.2 Liteon s kapacitou 256GB, ktorý má priemerné čítanie 418MB/s a prístupový čas 0128 ms. O ozvučenie sa stará dvojica reproduktorov. Reproduktory hrajú veľmi príjemne. Maximálna hlasitosť je dostatočne vysoká a kvalita reproduktorov je výborná, i keď im absentujú basy. Kvalita HD web kamery bola primeraná a obraz plynulý a dostatočne zreteľný aj pri video hovoroch.

Nechýbala tiež výbava ako 5GHz Wi-Fi 802.11ac Intel AC8260, Bluetooth v 4.1,HDMI, 3× USB 3.0, mini DisplayPort, OneLink, snímač odtlačkov prstov a Combo Audio Jack.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Vstavaný operačný systém je v tomto prípade Microsoft Windows 7 Professional v Slovenskom vydaní. Pri práci so zariadením sme boli spokojný s chodom OS. Pri inštalovaní niektorých programov bol potrebný extréme dlhý čas pre ich kompletnú inštaláciu a to aj napriek tomu, že OS bol nainštalovaný na rýchlom SSD disku.

Wi-Fi pripojenie bolo rýchle a malo výbornú odozvu. Napriek niektorým zaváhaniam pracoval ultrabook svižne no štart OS trval viac ako by sme čakali niečo cez 15 sekúnd. Prijali by sme preto skôr predinštalovaný OS Windows 8.1.
O správu systému sa staral aj Lenovo Power manager, ktorý inteligentne spravoval napájanie a dokázal tak výrazne ušetriť energiu. Vypočítal spotrebu v reálnom čase ba aj vypol TurboBoost.

O Zabezpečenie OS a dát sa starala čítačka odtlačkov prstov. Správa zabezpečenia je na vysokej úrovni a snímač reaguje taktiež výborne.

V balení sme našli aj bezdrôtový dok, ktorý ponúkal USB3.0 porty, HDMI a DP plus napájací adaptér. Dok sa po zapnutí automaticky spároval s X1tkou. Počas testu sa nám dok niekoľko krát sám od seba odpájal a vypisoval že má slabé pripojenie. Prenosové rýchlosti boli primerané a dok dokázal prehrať BluRay film či spustiť hru s USB kľúča bez sekania a výraznej odozvy.

BATÉRIA A VÝDRŽ

O poháňanie ultrabooku sa starala 52Wh batéria. Počas testu sme notebook podrobili rôznym záťažiam. Pri nabití na 100% kapacity batérie, pri zapnutom jase na 90% a so zapnutým Wi-Fi sme surfovali na internete, pozerali dva filmy na štyridsaťpercentnej intenzite zvuku. Po približne šiestich hodinách prevádzky zariadenia sa batéria vybila na 20%.

Pri samotnom surfovaní po internete bez vedľajších operácií sa výdrž batérie predĺžila ešte o približne hodinu, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Naše hodnotenie

Nový X1 Carbon má v seba veľa výkonného a moderného hardvéru, ktorý je zapracovaný v tele s uhlíkových vlákien. Ultrabook je odolný z vonku (pevná konštrukcia, klávesnica odolná poliatiu) ale i z vnútra- čítačka odtlačkov prstov či vstavaný Intel TPM. Je to typický príklad ultrabooku pre biznis účely. Dlhá výdrž, LCD s výbornými pozorovacími uhlami a rozlíšením a rýchle úložisko, ktoré dopĺňa ešte aj pribalený bezdrôtový dok a neustále on-line pripojenie. X1 Carbonu ani nie je čo vytknúť keďže vstavil na istotu aj s OS Windows 7. V tomto prípade si ale poriadne priplatíte, pretože azda jediné výrazné mínus je prepálená cena, ktorá presahuje 2000 EUR.

Klady

 • výborná a ľahká konštrukcia z uhlíkových vlákien
 • podsvietená klávesnica
 • kvalita reproduktorov
 • výdrž batérie
 • najnovší hardvér
 • výborný IPS LCD

Zápory

 • vysoká cena

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 4 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 333 mm
 • Výška: 229 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 16,5 mm
 • Hmotnosť: 1180 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 2050 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk