Lenovo ThinkPad X1 Yoga - Recenzia

Lenovo ThinkPad X1 Yoga - Recenzia

 

Krása počítačov spočíva v tom, že každý je iný a spoločnosti v dnešnej dobe ponúkajú naozaj všetko. Obrovské stolné počítače, ktoré dokážu výkonom konkurovať menším serverom, mobilnejšie zariadenia, ktoré ale stále zastanú prácu desktopu či ultra-mobilné kúsky, ktoré neponúkajú len dlhú výdrž batérie, ale dokážu zastúpiť aj funkciu dizajnového doplnku. Po akom zariadení ale siahnuť, keď túžite po výkone, výdrži a odolnosti?

Posledných pár rokov tomuto segmentu notebookov a ultrabookov určených pre praktických používateľov dominuje spoločnosť Lenovo so svojou radou ThinkPad a X1 notebookov. Do modelovej rady X1 zariadení pribudol aj 2v1 ultrabook s prívlastkom Yoga.

Obal a jeho obsah

Jednoduchá kartónová škatuľa, v ktorej X1 Yoga dorazila, ale ktorá dostatočne ochránila obsah pri prevoze, ma najskôr sklamala. Našťastie sa v jej vnútri ukrývalo druhé balenie, ktoré bolo oveľa krajšie a premyslenejšie. Hovorí sa nesúď knihu podľa obalu, ale pri prémiových zariadeniach si zákazník naozaj zaslúži byť vizuálne rozmaznávaný, ešte pred rozbalením samotného výrobku. Obal ale nie je to najlepšie, čo potenciálneho zákazníka čaká. Vo vnútri balenia, ktoré ku mne dorazilo, sa okrem notebooku ukrývalo pár brožúrok, handrička na čistenie, SIM karta Lenovo connect, nabíjačka a ethernetový adaptér, keďže normálny port na sieťové pripojenie sa na notebook kvôli jeho rozmerom nezmestilo.

Prvé dojmy a spracovanie

Absolútne prvá vec, ktorá ma na tomto ultrabooku príjemne prekvapila bola jeho váha alebo skôr jej absencia. Nie nadarmo sa Lenovo chváli, že s celkovou váhou 1360g ide o momentálne najľahšie 14 palcové zariadenie typu 2v1. To sa podarilo hlavne vďaka použitiu karbónových vláken na displeji a zliatiny magnézia na spodnej časti zariadenia. Aj vďaka týmto pevným materiálom nie je na zariadení pociťovať takmer žiadne prehýbanie. Za vonkajšie matné prevedenie si X1 Yoga získala u mňa veľký palec hore. Potešila aj klávesnica, ktorá si svoju prácu odviedla rovnako kvalitne, či už cez deň, pri horších svetelných podmienkach alebo aj v noci, a to vďaka podsvieteniu, ktoré dokonca ponúka viacero stupňov intenzity. Napravo od touchpadu sa nachádza čítačka odtlačkov prstov, ktorú určite ocenia zákazníci, ktorí si neprajú nechávať svoje dáta nezabezpečené, ale nechce sa im vždy vyťukávať heslo.

Zaujímavý je takisto pravý bok notebooku, na ktorom sa okrem HDMI, dvoch USB portov, 3,5mm jacku ukrývajú aj tlačidlá ovládania zvuku a tlačidlo na vypnutie/uspanie zariadenia. S umiestnením tohto tlačidla som mal trochu problém, lebo mi pár minút trvalo, kým som prišiel na to, ako Yogu zapnúť, ale rýchlo som si na to zvykol. Čo sa ale nedá povedať o špecialite, ktorou sa pýšia viaceré notebooky od spoločnosti Lenovo, a tou je zámena tlačidiel Fn a Ctrl (Fn je umiestnené na úplnom kraji). Ak by bol Lenovo notebook jediným zariadením, ktoré by som využíval, pokojne by som toto nastavenie nechal i tak. Ale kvôli tomu, že bežne pracujem denne aj na troch počítačoch, z ktorých má väčšina CTRL umiestnené úplne naľavo, som si radšej spravil malú zastávku v BIOS nastaveniach a nastavil som si tlačidlá Ctrl a Fn tak, aby som mal na všetkých zariadeniach rovnaké rozloženie.

Parametre

Model, ktorý nám bol poskytnutý na testovanie, nesie hrdé označenie 20FQ0041XS a ponúka procesor i7-6500U s architektúrou Skylake, 8GB LPDDR3 RAM, 256GB M.2 SSD disk a 14" WQHD IPS monitor s maximálnym rozlíšením 2560×1440 pixlov. Samostatná grafická karta kvôli tenkosti a určenia notebooku neprichádza do úvahy, ale v 90% prípadov postačí aj integrovaná Intel HD Graphics 520. Zo začiatku sa mi zdalo, že za tú cenu v ňom mohlo byť pokojne 16GB RAM, ale počas používania a testovania som ani raz nenarazil na problém, ktorý by bol spôsobený nedostatkom pamäte. Pre tých, ktorí si myslia, že ju budú potrebovať, je tu možnosť vylepšiť si RAM na 16GB. Okrem týchto najdôležitejších častí ponúka Yoga samozrejme aj bežnú radu portov, ako napríklad 3 USB 3.0, OneLink + dokovací konektor, 3,5mm jack na slúchadlá či mikrofón. Čo už také bežné nie je, aspoň nie pre väčšinu notebookov, je čítačka MicroSD kariet, ktorá sa dá využiť aj na rozšírenie úložného priestoru a zásuvka na SIM kartu, vďaka ktorej si X1 Yoga definitívne zaslúži označenie ultra-mobilného zariadenia.


X1 Yoga ako tablet

Yoga nie je obyčajný ultrabook, pretože ide o zariadenie 2v1. To znamená, že monitor nie je iba pekný, ale je aj dotykový a dá sa na pántoch otočiť o 180 stupňov. Zaujímavosťou Lenovo dizajnu je, že všetky klávesy sa pri úplnom otočení displeja a používaní v móde tabletu zasunú do tela, a tak nedochádza ku náhodným dotykom. Notebook je preto oveľa príjemnejší na používanie v porovnaní s inými zariadeniam typu 2v1, ktoré túto schopnosť nemajú. Ku tabletovému módu nesmiem zabudnúť, že Lenovo sa snaží týmto zariadením osloviť hlavne profesionálov, ktorí dotykovú funkcionalitu plánujú využívať hlavne v programoch ako je Adobe Photoshop. Preto sa v tele notebooku ukrýva aktívne grafické pero, ktoré je také tenké, že nemohlo byť ani napájané tužkovými baterkami. Pero v sebe ukrýva zabudovanú batériu, ktorá sa nabíja za pomoci dvoch kontaktov vždy po zasunutí naspäť do notebooku. Pri používaní stylusu či prstov som nepostrehol žiadne oneskorenie, a dokonca som sa pristihol pri tom, že pri bežnom používaní (pozeranie videí, prehliadanie internetu, atď.) som siahal skôr po obrazovke, ako po touchpade.


X1 Yoga ako notebook

Väčšinu času som X1 Yoga používal v móde notebooku a ani z tohto hľadisku mu nie je veľmi čo vyčítať. Samozrejme, nové hry sa na ňom vo 1440p rozlíšení hrať nedajú, ale v bežnom 1080p sa na ňom dokážu odreagovať všetci hráči titulov ako Dota 2, LoL a CS: GO, ktoré nevyžadujú samostatnú grafickú kartu. Klávesnica je jedna z tých kvalitnejších. Poteší aj osvedčený trackpoint umiestnený v strede a druhý pár pravého a ľavého tlačidla nad touchpadom. Možno jedinou výčitkou pri používaní X1 Yoga ako notebooku je príliš tenký a ostrý okraj spodnej hrany, ktorá sa mi pri polohe ležiac a písaní nepríjemne zarezávala do rúk. Pri sedení ale takéto problémy nehrozia, takže tento fakt neberiem ako radikálny nedostatok. Z hľadiska výdrže batérie som očakával mierne vyššie výsledky. S cca 6 hodinami bežného používania so zapnutou Wi-Fi je od moderných ultrabookov viac-menej zlatým štandardom. Výkon, ktorý Yoga poskytuje je potešiteľný, aj keď neoslní tak, ako niektoré kúsky od konkurencie. Celkovo je ale Yoga všestranným ultrabookom.

Naše hodnotenie

Notebook X1 Yoga je nateraz najľahším 14 palcovým 2v1 pomocníkom. S určitosťou vieme, že si túto priečku ale neudrží naveky. Čo je na tomto ultrabooku oveľa trvácnejšie je jeho telo z kvalitných materiálov, ktoré vydržia aj menej šetrné zaobchádzanie. Dizajn, ktorý ulahodí oku, ale pritom nekričí do sveta, zaujme hlavne praktickú skupinu ľudí. Dotykový monitor a aktívny stylus posúvajú toto zariadenie z hľadiska zábavy a produktivity na novú úroveň. Všetky výčitky, ktoré by som naňho mal mať či nedostatky, ktoré som si všimol pri používaní, sú natoľko nedôležité, že na ne môžem s čistým svedomím zabudnúť. Nanešťastie má ale X1 Yoga pre bežných konzumentov jeden veľký nedostatok, a to je cena. Áno, za kvalitu a výkon sa platí, ale model, ktorý som testoval, by si za tých 2200€ zaslúžil už aspoň 16GB RAM a možno aj väčší úložný priestor. Komu ale nevadí dať za kvalitu trochu viac peňazí a je ochotní neskôr investovať do vlastných komponentov na vylepšenie, kúpu X1 Yoga neoľutuje.

Klady

 • Váha
 • Triezvy dizajn
 • Kvalitné materiály a spracovanie
 • Dotyková obrazovka a stylus

Zápory

 • Cena
 • Priemerná výdrž batérie

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 333 mm
 • Výška: 229 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17 mm
 • Hmotnosť: 1360 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 2200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk