TP-Link Archer C2600 - Recenzia

TP-Link Archer C2600 - Recenzia

 

V dnešnej bezdrôtovej dobe, keď sú Wi-Fi pripojením obdarené aj predmety ako rúry na pečenie, detské hračky a hodinky, pre bežných používateľov sa ukazuje stále častejšie jeden a ten istý problém. Frekvencia 2,4GHz, v ktorom väčšina týchto zariadení komunikuje, je preplnená množstvom signálov zo zariadení, a tak môže dochádzať k spomaleniu rýchlostí alebo rovno celkovým výpadkom pripojenia.

Ak si hovoríte, že vy predsa nemáte doma 20 zariadení, ktoré okolo seba každým smerom šíria neviditeľné vlnenie, ešte nemáte vyhrané. Ak totiž bývate v bytovke, je oveľa väčšia šanca na takéto nepríjemnosti, a to kvôli všetkým zariadeniam s bezdrôtovým pripojením a veľkej koncentrácii routerov, ktoré môžu používať vaši susedia.

Netreba zúfať, technológia za posledných pár rokov pokročila, a routery, ktoré podporujú takzvaný dual-band, sú už cenovo dostupné aj pre bežných zákazníkov, nielen pre IT korporácie. Zariadenie s typickým menom na štýl routerov “AC2600” od spoločnosti TP Link je už druhým s touto funkcionalitou, ktoré sa nám dostalo do redakcie. Osobne som sa nevedel dočkať, či a ako obstojí pri testovaní a pri bežnom používaní.

Obal a jeho obsah

Pri obaloch od spoločnosti TP Link som si už dávno zvykol na nie veľmi prevratné, do zelena ladené krabice, ktoré síce neohúria dizajnom, ale ponúknu tie najdôležitejšie informácie aj s náhľadom samotného produktu. Pravdou je, že vyčítať praktickosť obalu, v ktorom sa ukrýva produkt, alebo komponent, ktorého definíciou je práve praktickosť, sa nedá. Vnútri sa ukrýva router a príslušenstvo pozostávajúce zo štyroch odnímateľných antén, krátkeho LAN kábla, zdroja a z pár pamfletov s manuálmi a všade potrebnými upozorneniami. Routery od TP LinkU sa na rozdiel od niektorých spoločností nesnažia tváriť ako výsledok búrlivej noci raketoplánu s transformerom, takže ako umeleckú inštaláciu si ho do obývačky asi nikto neumiestni, na druhej strane, pekný čierny dizajn sa hodí takmer všade a ani v tých najmodernejších obydliach by nebol ako päsť na oko.

Vnútro routera

AC2600 je zameraný hlavne na použitie v domácnosti a v malých firemných priestoroch, čomu zodpovedajú aj komponenty, ktoré sa v ňom ukrývajú. Rozumom celého zariadenia je 2-jadrový procesor Qualcomm IPQ8064 s taktom 1,4GHz. O jeho dostatočný výkon sa starajú 512MB RAM a 32MB úložného priestoru typu flash. Ako switch poslúžil Qualcomm Atheros QCA8337, o 2,4GHz pásmo sa stará 4-streamový vysielač QCA9980 802.11ac MU-MIMO s napájaním Skyworks SE2623L 2.4 GHz x4 a frekvenciu 5,0GHz má pod palcom ďalší vysielač QCA9980 802.11ac MU-MIMO, tentoraz s napájaním Skyworks SKY85405 5GHz x4. Som si vedomý, že veľa ľuďom tieto označenia takmer nič neprezradia, tou hlavnou informáciou aj pre laikov je, že ide o kvalitné komponenty od ustáleného výrobcu a vo svojich routeroch ich nepoužíva iba TP Link, ale napríklad aj Google či Linksys.

Funkcie

Samozrejme, v zariadení môžu byť akokoľvek kvalitné a výkonné komponenty, ale treba ich aj vedieť naplno využiť. AC2600 neponúka iba bežný základ, ako podaktoré dvojpásmové kúsky, ale veľmi potešiteľnou správou pre bezdrôtových nadšencov môže byť skratka MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output). To pre tento router totiž znamená, že pri pripojení až troch rôznych zariadeniach nepracuje router iba s dátami pre jedno a následne ďalšie, ale dokáže ich prijímať, odosielať a spracovávať simultánne, čím znižuje čas, ktorý musí každé zariadenie na svoje dáta čakať. Zaujímavosťou je, že funkciu MU-MIMO podporuje AC2600 až pre štyri pripojenia, ale jedno z nich je permanentne alokované pre samotný router a slúži na monitorovanie všetkých pripojení a ich optimalizáciu.

Ďalšou príjemnou správou je podpora aplikácie TP Link Tether pre mobilné zariadenia fungujúce na platformách iOS alebo Android. Vďaka tejto aplikácii sa dá router nastavovať a kontrolovať aj z druhého konca sveta a v menu nastavení sa dá nájsť napríklad zriaďovanie SSID, hesiel a internetových nastavení pre pripojené zariadenia, blokovanie neautorizovaných používateľov, správa oprávnení a rad ďalších. Poslednou vychytávkou, ktorá ma zaujala, je výrobcom avizovaná funkcia lokácie zariadenia a vysielania signálu práve tým špecifickým smerom, v ktorom sa nachádza. Tým by malo byť pripojenie stabilnejšie a takisto aj rýchlosti prenosu majú byť vďaka tejto schopnosti o niečo vyššie. Nanešťastie ale nevlastním zariadenie, ktoré by mi zobrazilo tieto neviditeľné kuželi vlnenia, a tak som musel veriť TP Linku, že si túto informáciu nevymysleli pre technológie chtivých zákazníkov.

Testovanie

Routeru sme v testovaní dali poriadne zabrať. Síce som myslel, že prvou časťou testovania bude pripojenie routera a jeho uvedenie do prevádzky, ale nakoľko mi celý proces nezabral ani 10 minút a za asistencie rýchleho návodu by to zvládol aj úplný laik. Webové rozhranie je naozaj príjemne prehľadné a kto už náhodou niekedy inštaloval router, nebude mať problém s orientáciou. Na testovanie som si nakoniec prizval starší notebook od MSI s bezdrôtovým adaptérom Ralink RT2700E 802.11n a/b/g a jeden z najnovších ultrabookov od spoločnosti Lenovo, ktorý v tomto modeli ponúka Intel Dual Band Wireless-AC 8260. Tretím počítačom bol, samozrejme, testovací desktop, ktorý bol k routeru pripojený LAN káblom a z ktorého som posielal dáta na notebooky, alebo naopak, dáta prijímal. Pri testovaní som sa zameral na tri scenária, ktoré sa ďalej rozvetvili podľa vzdialenosti od routera a prenášal som zložku plnú videí, dokumentov a hudby, ktorá mala celkovo okolo 3GB.

V móde s jedným používateľom sa mi pri použití Lenovo notebooku vo vzdialenosti menej ako dva metre od routera na 5GHz pásme podarilo dosiahnuť úctyhodných 319Mbps a pri fungovaní na 2,4GHz pásme už menej zaujímavých 51Mbps. So zväčšením odstupu na desať metrov klesli rýchlosti prenosu na 85Mbps pri 5GHz a 44Mbps cez 2,4GHz frekvenciu.

Ďalšie dve scenária som vyhradil situácii s viacerými používateľmi na sieti a rozdelil ich podľa toho, či bola funkcia MU-MIMO zapnutá alebo nie. Pri režime SU-MIMO sa rýchlosti simultánneho prenosu na oba notebooky držali na hranici 80Mbps v blízkosti routera a tesne pod 40Mbps vo vzdialenosti desať metrov. Konečne som zapol režim MU-MIMO, vďaka ktorému by sa mali rýchlosti pri viacerých užívateľoch zvýšiť a TP Link našťastie nesklamal. Pri vzdialenosti 1 meter dosiahli rýchlosti takmer 140Mbps a 10 metrov od routera sa stále držali nad 60Mbps.

Naše hodnotenie

Smerom dual-band systémov sa pomaly, ale isto uberajú všetci ustálení dodávatelia routerov a je to len a len dobre. Pri použití 5GHz pásma sú rýchlosti prenosu naozaj slušné, hoci nedosahujú hodnôt špičiek na poli routerov. Čo ma potešilo menej, boli rýchlosti pri použití 2,4GHz frekvencie a hlavne ich nižšia stabilita a hodnoty pri väčšej vzdialenosti od zariadenia a po postavení prekážok, ako stena, alebo dve, medzi router a zariadenie. Nikto predsa doma nepoužíva notebook, alebo mobil tak, že stojí nad routerom a nie každé zariadenie podporuje 5GHz WiFi. Čo ale tento router stavia nad bežnú konkurenciu, sú, okrem prehľadného a jednoduchého menu a spravovania, funkcie, ktoré dokážu jednak uľahčiť používateľom život a, aspoň z hľadiska prenosových rýchlostí, ho aj mierne urýchliť. Ak rozmýšľate nad kúpou nového routera do domácnosti, alebo do kancelárie, či už ako upgrade staršieho kúsku, alebo ako základ úplne novej infraštruktúry, model C2600 určite nesklame. Len sa treba pripraviť na o niečo vyššiu cenu, oproti podobne výkonným kúskom, ktoré však vo väčšine prípadov neponúkajú rovnako vyspelú funkcionalitu.

Klady

  • Solídny výkon v 5GHz pásme
  • Funkčná podpora MU-MIMO

Zápory

  • Slabší dosah a rýchlosti v 2.4 GHz pásme
  • Cena

Informácie o produkte

TP-LINK Archer C2600 2016

  • Kategória: Prepínače a smerovače
  • Farba: Čierna
  • Orientačná cena: 190 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-LINK

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk