HP Envy Phoenix - Recenzia

HP Envy Phoenix - Recenzia

 

V záplave recenzií herného príslušenstva a iných zariadení sa nám občas podarí zrecenzovať herný stroj, ktorému by snáď nikto z vás nepovedal nie. Dnes je týmto herným strojom počítač HP Envy v špičkovej konfigurácii. Na začiatok stačí v skratke spomenúť procesor najnovšej generácie i7, GeForce 980 Ti či vodné chladenie spolu s podsvietenou PC skrinkou.

BALENIE, DIZAJN a KONŠTRUKCIA

V balení sa okrem samotného počítača nachádza aj drôtová myš s klávesnicou. Tie, aj keď nepôsobia lacným a nekvalitným dojmom, budú určite hneď nahradené viac herne zameraným príslušenstvom. Samotná PC skrinka pôsobí skôr elegantným ako výstredným dojmom, z vonku tak nič nenasvedčuje tomu, že v jej útrobách sa ukrýva poriadny výkon.

Svojimi rozmermi 42 × 16,5 × 40 cm patrí medzi kompaktnejšie PC skrinky, celková hmotnosť systému dosahuje 10,5 kg. Farebne je skrinka ladená prevažne do tmavých odtieňov, kovové bočnice sú čiernej farby a prednú stranu tvorí tmavosivý leštený hliník, ten pokrýva približne tretinu prednej strany.

Celistvosť prednej strany narúša tenký čierny pás, ktorý sa tiahne cez celú výšku skrinky a v jeho vrchnej časti je zakomponovaná optická mechanika, tá je v tomto prípade orientovaná na výšku. Po oboch stranách spomínaného pásu je umiestnený priesvitný plast, ktorý prepúšťa svetlo zabudovaného LED podsvietenia.

Svetlo podsvietenia sa na povrch dostáva aj z pod mriežky spájajúcej bočnice s predným panelom skrinky. Vnútro, žiaľ, podsvietené nie je. Predtým, ako sa dostaneme do vnútra skrinky, však ešte spomenieme jej portovú výbavu. Na hornej strane sa spolu s vypínačom nachádza štvorica USB portov (dva vo verzii 3.0 a dva vo verzii 2.0), nájdeme tu aj 3.5 mm konektor pre pripojenie slúchadiel (prípadne headsetu s mikrofónom) a čítačku SD pamäťových kariet.

Na vrchnej strane je okrem portov a vypínača umiestnená aj malá dióda indikujúca činnosť WiFi pripojenia. Väčšina portovej výbavy sa, ako to už býva zvykom, nachádza na zadnej strane skrinky. Grafická karta umožňuje pripojenie spolu až štyroch monitorov, k dispozícii sú tak tri DisplayPorty, jeden DVI a jeden HDMI port.

Ďalej tu nájdeme vstup a výstup zvukovej karty Bang & Olufsen v podobe 3,5 mm portov, vzhľadom na zameranie však chýba optický audio výstup. Zoznam portov uzatvára jeden gigabitový Ethernet a 6 USB portov (2x vo verzii 3.0, zvyšné vo verzii 2.0).

HARDVÉR

Aj keď ide o značkový počítač, pri ktorom sú možnosti úprav v podobe výmeny niektorých komponentov vzhľadom na záručné podmienky obmedzené, v tomto prípade sa po odmontovaní pravej bočnice môžeme bez obáv bližšie pozrieť na jednotlivé komponenty. Tá je totiž uchytená jedinou skrutkou s veľkou plastovou hlavičkou, vďaka ktorej sa dnu dostaneme aj bez potreby použitia akéhokoľvek náradia. Po odmontovaní trochu zamrzí, že sú všetky káble vyvedené úplne vpredu. Sú síce pekne pospájané do zväzkov, no vzhľadom na ich dĺžku by určite nebol problém ich ukotviť za grafickou kartou popri druhej bočnici skrinky. Po kábloch padne pohľad na najväčší komponent v počítači a tým je grafická karta Nvidia GeForce GTX 980 Ti v referenčnom prevedení. V súčasnosti ide o druhú najvýkonnejšiu jednojadrovú grafickú kartu v ponuke Nvidie. Jej jadro je rovnaké ako vo výkonnejšej karte TITAN X, avšak nachádza sa tu menej CUDA procesorov – presnejšie 2816. Karta má k dispozícii viac než dostatočných 6GB GDDR5 pamäti. Grafická karta podporuje pripojenie až štyroch monitorov súčasne a nerobí jej problém ani 4K rozlíšenie.

Miernou zaujímavosťou je použitie zdroja s výkonom 500W, pričom v prípade grafickej karty GTX 980 Ti odporúča Nvidia použitie zdroja s výkonom aspoň 600W, počas používania sa však žiadne problémy v podobe náhodného vypínania neobjavili. Pevné disky sú ľahko prístupné a umiestnené v prednej časti skrinky, k dispozícii je aj jedna voľná pozícia pre osadenie ďalšieho disku. V počítači sa už nachádza dvojica diskov: SSD disk s kapacitou 256GB od Samsungu a klasický 7200-otáčkový HDD Seagate Baracuda s kapacitou 2TB, v tomto prípade je trochu škoda, že nebol použitý SSD disk s vyššou kapacitou – disky je však našťastie možné jednoducho vymeniť, prípadne pridať ďalší na voľnú pozíciu. Základná doska svojím vzhľadom pôsobí „kancelársky“. Je v klasickom zelenom prevedení a nenájdeme na nej žiadne extravagantné výstrelky či rozmerné chladiče čipsetu ako je možné nájsť u iných výrobcov základných dosiek určených pre hráčov. Doska má k dispozícii štyri sloty pre DDR4 pamäte, z toho dvojica je obsadená 8GB modulmi. Celková veľkosť operačnej pamäte počítača tak je 16GB, komu by to bolo málo, môže pamäť rozšíriť až do veľkosti 64GB.

Doska obsahuje aj bezdrôtové sieťové adaptéry pre pripojenie k WiFi sieťam 802.11a/b/g/n a 802.11ac spolu s možnosťou využitia Bluetooth vo verzii 4.2. Nakoniec sa dostávame k samotnému srdcu počítača, ktorým je procesor Intel i7-6700, ide o procesor najnovšej generácie s označením Skylake. Obsahuje štyri samostatné jadrá, pričom každé z nich dokáže naraz spracovávať až dve vlákna. Najvyššia frekvencia dosahuje 3,4GHz, resp. 4GHz v prípade Turbo režimu. Procesor je na rozdiel od grafickej karty chladený kvapalinou a nie vzduchom. Radiátor kvapalného chladenia je umiestnený v zadnej stene skrinky a je kombinovaný s klasickým ventilátorom, ktorý vyháňa teplý vzduch smerom von zo skrinky.

VÝKON A TESTY

Pri testovaní bol k počítaču pripojený monitor s rozlíšením 1920×1080 bodov, aj keď je toto rozlíšenie pre mnohých dostatočne pre plné využitie komponentov počítača by sme určite odporúčali monitor s vyšším rozlíšením, prípadne pripojenie aspoň dvojice FullHD monitorov.

V prípade benchmarkov začneme tými od Futuremarku, v najnovšej edícii 3D Mark dostal systém bodové ohodnotenie na úrovni 12000 bodov. V o generáciu staršej verzii 3D Mark 11 to bolo 16656 bodov, zaujímavosťou je, že daný výsledok je lepší ako 96% všetkých doteraz testovaných počítačov s týmto benchmarkom. Pre úplnosť ešte uvedieme výsledky v starších verziách 3DMark06 a 3DMark05, v ktorých bola zostava ohodnotená na 30979 resp. na 34548 bodov. Rýchlosť čítania SSD disku dosahuje najvyššiu hodnotu 548MB/s, v prípade zápisu je to o niečo horšie, tam hodnota dosahuje 264MB/s. U klasického HDD disku sú najvyššie hodnoty na úrovni 216MB/s v prípade čítania a 209MB/s v prípade zápisu, samozrejme, sa jedná o hodnoty pri sekvenčnom čítaní a zápise, pri náhodnom čítaní je SSD disk rýchlejší až takmer 300-násobne (311MB/s v porovnaní s 1.5MB/s u HDD).

V prípade herných výsledkov, zostave pri FullHD rozlíšení nerobí problémy žiadna hra ani v prípade nastavenia najvyšších detailov a zapnutom vyhladzovaní hrán. Pri hraní hry Witcher 3 na najvyšších detailoch so zapnutou technológiou Nvidia Hairworks a s nastavenou najvyššou úrovňou vyhladzovania hrán sa pohybovala hodnota snímok za sekundu priemerne na úrovni 58, v prípade intenzívneho súboja s viacerými nepriateľmi však chvíľkovo klesla na hodnotu 29 FPS, pod túto hranicu sme sa však ani pri niekoľkohodinovom testovaní nedostali. Pri hre GTA V a hraní vo FullHD rozlíšení s nastavením najvyšších detailov bez vyhladzovania sa priemerná hodnota FPS pohybovala na úrovni trojciferných čísel, presnejšie okolo 110 snímok za sekundu. Aj v tomto prípade sa objavili chvíľkové poklesy, avšak na hodnotu stále viac než dostatočných 65 FPS. Môžeme vidieť, že ani náročné hry s nastavením najvyšších detailov nerobia počítaču v testovanej konfigurácii najmenšie problémy, aj v prípade občasných spomalení je stále možné ubrať z nastavení úrovne detailov bez postrehnuteľnej straty kvality obrazu.


Teploty komponentov sa počas testovania, najmä v prípade procesora vďaka kvapalinovému chladeniu, pohybovali väčšinou na celkom prijateľných hodnotách. Procesor dosiahol pri opakovanom spúšťaní benchmarkov najvyššiu teplotu 77 stupňov, počas hrania to bolo priemerne najviac 50 – 60 stupňov a pri minimálnej záťaži sa hodnota teploty procesora pohybovala v rozmedzí 27 – 40 stupňov. V prípade grafickej karty boli teploty o niečo vyššie. Pri maximálnej záťaži dosiahla teplota hodnotu najviac 85 stupňov, pri hraní to bolo na úrovni 70 – 75 stupňov s minimom pri slabom zaťažení na hodnote 40 stupňov. Čo sa hlučnosti týka, pri bežnej záťaži počítač nie je počuť ani na vzdialenosť približne jedného metra. Pri hraní sa hlučnosť zvýši najmä vďaka chladiču grafickej karty, stále sa však pohybuje na znesiteľnej úrovni.

Naše hodnotenie

Testovaný počítač HP ENVY Phoenix (860 - 002nc) v najvyššej konfigurácii obsahuje výber z toho najlepšieho, čo si pri vyberaní počítača môžeme v súčasnosti kúpiť. Výkonný procesor spolu s rýchlou pamäťou a špičkovou grafickou kartou sľubujú dostatok herného výkonu nielen pre súčasné, ale aj tie prichádzajúce herné tituly. Poteší aj tých, ktorí začínajú experimentovať s virtuálnou realitou, aj v tomto prípade zabezpečí grafická karta plynulý zážitok. Nič, čo za to skutočne stojí, však nie je zadarmo a aj v tomto prípade si človek musí za to najlepšie na trhu priplatiť, počítač v testovanej konfigurácii sa predáva za cenu 1919€ s DPH.

Klady

 • Dizajn a podsvietenie skrinky
 • Vysoký výkon
 • GeForce 980 Ti
 • Nízka hlučnosť

Zápory

 • Kapacita SSD disku
 • Nemožnosť kúpy bez OS

Informácie o produkte

HP Envy Phoenix 2016

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 420 mm
 • Výška: 160 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 400 mm
 • Hmotnosť: 10500 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1919 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk