NZXT Kraken X31 - Recenzia

NZXT Kraken X31 - Recenzia

Zázrak moderného sveta. Miniatúrny kúsok kremíka osadený na precízne vytvorenom plošnom spoji sa trasie nedočkavosťou meniť jednotky a nuly na informácie poháňajúce obrazy hier, internetu, alebo aj kalkulačky. Jedno kliknutie, jeden pohyb myši a celý procesor rozbieha svoju vnútornú mágiu, a to iba preto, že som mu prikázal spočítať 1+1. Dokáže dodať výsledok bez toho, aby pokazil používateľský zážitok? Napätie stúpa, jednotky a nuly sa striedajú, ale zrazu, pozor! Čierna obrazovka, procesor sa prehrial a potrebuje si oddýchnuť.

Predošlé riadky možno nie sú úplne presným zobrazením toho, čo sa deje v bežnom počítači, alebo ako môže dopadnúť pri prehriatí. Myslím, že som dostatočne načrtol možnú hrôzu, ktorú dokážu vyvolať. Je naozaj dôležité uvedomiť si dôležitosť výberu tých správnych komponentov a taktiež chladenia Pri grafických kartách tieto možnosti nie sú natoľko dostupné či nutné, ale pri procesoroch sa výber kvalitného systému chladenia naozaj oplatí. Preto keď sa do redakcie ozvali zo spoločnosti NZXT s otázkou, či nemáme záujem o testovanie ich najmenšieho, 120mm AIO vodného chladiča Kraken X31, nebolo nad čím rozmýšľať.

Obal a jeho obsah

Obaly NZXT výrobkov sú jednoducho vkusné a niet im čo vyčítať. Okrem príjemného dizajnu sa navrchu škatule nachádzajú i prehľadne usporiadané všetky dôležité informácie. Vo vnútri tohto menšieho kvádra sa ukrýva iba pár komponentov, ktorými sú pumpa dosadajúca na procesor spojená s radiátorom, jeden NZXT PWM ventilátor, grafický manuál a rad objímok, starajúce sa o kompatibilitu so všetkými modernými procesormi ako od Intelu, tak od AMD. Komponenty sú zabalené v kartóne, ktorý je podobný tomu na vajíčka. Komu by sa tento systém zdal nedostatočný, toho môžem ubezpečiť, že ani jeden komponent, ktorý sa ku mne takto zabalený dostal, netrpel žiadnym kazom.

Prvé dojmy a spracovanie

V kvalite prevedenia nie je X31 takmer čo vyčítať. Už v minulosti som sa síce vyjadril, že hadice, ktorými je prepojená pumpa a radiátor NZXT chladičov, vo mne nevzbudzujú pocit bezpečnosti, no ide o, aspoň v mojom prípade, už prekonanú dogmu, ktorá vo mne existovala kvôli predošlej práci s AIO chladičmi ponúkajúcimi opletené, alebo drôtom chránené hadice. Radiátor je na pocit dostatočne ťažký a jeho rebrovanie sľubuje dostatočné chladenie. Čo ma trochu sklamalo, je absencia LED podsvietenia loga NZXT na pumpe, ktoré väčšie modely ponúkajú. Tento kúsok je však určený začínajúcim používateľom, alebo tým, ktorí majú nižší rozpočet, takže tieto škrty sú pochopiteľné.

Inštalácia

Oproti niektorým konkurenčným vodným chladičom, a dokonca aj mnohým vzduchom chladením verziám, si NZXT zaslúži veľkú pochvalu za systém uchytenia chladiacej hlavy na procesore. Niektoré výrobky sa totiž inštalujú priamo do panela, ktorý sa umiestňuje z druhej strany matičnej dosky a pokiaľ máte veľkú skrinku a nikoho, kto by vám dokázal pridržať jednu či druhú stranu, zažijete si pri ich inštalácii nemalé strasti. Pri Krakenovi sa, našťastie, najprv prichytí zadný panel s prednými skrutkami zabezpečujúcimi správny odstup a na ne sa následne prichytáva pumpa. Operácia na 10 minút, a to vrátane otvorenia balenia, prestávky na jablko a 2 minúty na kochanie sa výsledkom. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na radiátor a ventilátor, ich inštaláciu zvládne hocikto, kto už v rukách držal skrutkovač. A vďaka dostatočnej dĺžke hadíc je asi najťažším na celej inštalácii rozhodnutie, kam X31 umiestniť.

Softvér a ovládanie

Jedným z najväčších plusov, ktoré výrobky od NZXT ponúkajú, je softvér na ovládanie a monitorovanie menom CAM. Po jeho inštalácii a úspešnom zistení driverov sa treba do tohto softvéru prihlásiť/registrovať, a to či už pod vlastným používateľským menom a heslom, alebo pomocou Facebook alebo Google+ konta. Prvá strana CAM softvéru, v základnom rozvrhnutí, ponúka tie najnutnejšie aktuálne informácie nielen o procesore a grafickej karte, ale napríklad aj o využití RAM a úložného priestoru. V pokročilom móde sa už ukrývajú detailnejšie grafy s možnosťou pozrieť si ich hodnoty hodiny, dni aj týždne dozadu. Ďalšie karty CAM softvéru ponúkajú pohľad na komponenty počítača a históriu hier, kde treba oceniť zaznamenávanie hodnôt FPS počas hrania. Tou najzaujímavejšou kartou bola karta Kraken. V nej sa ukrývajú nastavenia profilov, z ktorých je na výber tichý a výkonný režim, vlastný profil a v neposlednom rade manuálne nastavenie hodnoty výkonu ventilátorov. Pri modeloch s podsvietením sa jeho farba a efekty tiež ovládajú na tejto strane, ale pri X31 tieto nastavenia, logicky, absentujú.
Vložiť obrázky z foldra CAM softvér.

Testovanie a jeho pravidlá

Teplota v miestnosti sa počas celého testovania pohybovala v rozmedzí 21 až 22 stupňov Celzia, skrinka bola počas všetkých testov uzatvorená a nič nebránilo prietoku vzduchu nielen do skrinky, ale ani von. Pri testovaní bola použitá termálna pasta bez metalických častí Arctic MX-2. Na extrémne vyťaženie procesora boli použité programy LinX a Aida64 Extreme. Merania teploty sa zhostili programy CAM 3.0.4 a CPUID HWMonitor 1.28.0 a do výsledkov sú zanesené priemerné hodnoty po 30 minútach bežnej prevádzky bez záťaže a spustených programov a po 30 minútach záťaže. Oba scenáre boli striedavo päťkrát zopakované, najprv pri základnom takte 4,0GHz a potom s procesorom pretaktovaným na 4,8GHz.

Namerané hodnoty

Hodnoty, ktoré chladenie dosiahlo, boli zanesené do prehľadných grafov. Taktiež obsahujú porovnanie s chladičmi Fractal Design Kelvin S36, NZXT Kraken X61 a Cooler Master Hyper 103.


Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok


Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok


Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok


Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok


Decibely, nižšie číslo = lepší výsledok


Decibely, nižšie číslo = lepší výsledok

Zhrnutie testovania

Pri modernom procesore s architektúrou Skylake sa Kraken X31 nestratil, teda, aspoň pri fungovaní na základnom takte. Tu sú čísla podobné ako pri oveľa rozmernejších výrobkoch. Problém nastáva pri pretaktovaní, keď je očividné, že malý radiátor, ktorým je model X31 osadený, nestíha dostatočne rýchlo ochladzovať doň prúdiacu vodu z procesora. Jednou z možností, ako o niečo zvýšiť výkon tohto malého AIO chladiča, by bolo vložiť radiátor medzi dva výkonné ventilátory ako do sendviča, no obávam sa, že vtedy by prišiel Kraken X31 o svoju najväčšiu zbraň, ktorou je tichosť.

Naše hodnotenie

Model X31 prekvapil svojím výkonom pri bežných podmienkach. Na druhú stranu treba povedať, že dostať tento malý chladič do situácie, keď už nestíhal, nebolo až také náročné. Pokiaľ si niekto plánuje poskladať malý počítač, z ktorého nechce počuť zavíjanie veternej turbíny, ako to býva pri niektorých vzdušných chladičoch, X31 je to pravé. Veľkým plusom je aj jej nižšia cena, ktorá sa drží na spodnej hranici AIO vodných chladičov. Pokiaľ však potrebujete chladenie, ktoré sa bez problémov postará aj o staršie alebo extrémne pretaktované procesory, určite siahnite po modeli s väčším radiátorom.

Klady

 • Cena
 • Pumpa s variabilnou rýchlosťou
 • Možnosti nastavenia a ovládania
 • Dizajn pumpy/hlavy procesora
 • Jednoduchá inštalácia

Zápory

 • Nechránené hadice
 • Teploty pri intenzívnejšom používaní

Informácie o produkte

NZXT Kraken X31 2016

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 120 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 75 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128G
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk