Lenovo IdeaPad Yoga 500 - Recenzia

Lenovo IdeaPad Yoga 500 - Recenzia

 

Lenovo IdeaPad Yoga 500 je už niekoľkým nástupcom populárnej kombinácie tabletu a notebooku, ktorá vďaka otočným pántom umožňuje otočenie displeja o 360° a premenu notebooku na tablet.

Dizajn a konštrukcia

Lenovo to s dizajnom a kvalitou prevedenia jednoducho vie. Lenovo Yoga 500 nie je úplnou vlajkovou loďou novej yogovskej modelovej série, nad ňou je ešte Yoga 700 a Yoga 900, preto ani použité materiály nie sú najluxusnejšie. Budete sa tak musieť uspokojiť s plastovým prevedením. No aj napriek tomu sa Yoga 500 svojím dizajnom radí medzi elegantné zariadenia. V dnešnej dobe je už skoro samozrejmosťou „jednoliata“ konštrukcia so zabudovanou batériou a inak tomu nie je ani v tomto prípade. V zatvorenom stave na Yoge všetko pekne lícuje a dolieha. K dispozícii je niekoľko farebných prevedení, my sme mali biele, pri ktorom je vrchná a spodná časť v bielom odtieni, predná a bočné časti sú čierne. V spodnej časti sú umiestnené reproduktory a výduchy pre chladenie, ktoré sa nachádzajú ešte zozadu prístroja. Všetko je navrhnuté v duchu elegancie a s dômyslom na detaily. Tento trend pokračuje aj pri otvorení notebooku. Hrany tela lemuje mierne gumové vyvýšenie, do ktorého presne zapadá bezrámový displej.


Pri kúpe Yogy 500 máte na výber z dvoch veľkostí displeja, ktoré označuje číslo za modelovým označením. K dispozícii je verzia s uhlopriečkou displeja 14", označená ako Yoga 500-14 alebo verzia s uhlopriečkou 15,6", označená ako Yoga 500-15. Za číslami 14 alebo 15 sú ešte uvedené písmena ISK alebo IBD, ktoré označujú verziu procesora. ISK je Intel Skylake a IBD je Intel Broadwell. Lenovo má systém označovania svojich notebookov vcelku dômyselný, preto mi nedalo trochu ozrejmiť pre niekoho možno zmätočné označenie.


Späť k recenzii. K dispozícii sme mali model Yoga 500-15IBD s displejom s uhlopriečku 15,6" a starším procesorom Intel Broadwell. Rozmery tejto konfigurácie sú 385×255×22,2mm a hmotnosť 2,1kg. Tá je však závislá od toho, aký pevný disk máte vnútri prístroja. V rámci série Yoga 500 sú k dispozícii tri farebné prevedenia, čierne, biele a červené.

Displej

Displej nami recenzovanej Yogy 500 mal uhlopriečku už spomínaných 15,6" s Full HD rozlíšením. Displej je typu IPS, ktorý v porovnaní s TN panelmi sľubuje živšie podanie farieb či lepšie pozorovacie uhly. Papier znesie veľa a nie vždy tomu tak býva. Farby u Yogy sú príjemné a pozorovacie uhly sú veľmi dobré. Jeho jedinou nevýhodou je azda lesklé prevedenie, ktoré v kombinácii slnka a nižšieho maximálneho jasu nie je šťastným riešením. Keďže s Yogou je možné pracovať aj ako s tabletom, nechýba mu dotyková podpora. Nad displejom sa nachádza HD webkamera, ktorej kvalita je skôr priemerná.

Tablebook

Jednou z najzaujímavejších, ak nie rovno najzaujímavejšou vlastnosťou Yogy je jej konvertibilita. Vďaka pántom, ktoré umožňujú pretočenie displeja až o 360°, môžete notebook využiť v jeho štyroch polohách a to klasicky, ako notebook, ďalej ako tablet, stojan a stan. Pri bežnom používaní sú k dispozícii všetky vlastnosti notebooku, ak však začnete otáčať displej smerom dozadu a prekročíte hranicu otočenia o 180°, deaktivuje sa použitie touchpadu a klávesnice a aktivuje sa režim tabletu, o čom ste upovedomení aj graficky na displeji. Režim stojanu aktivujete tak, že položíte notebook klávesnicou smerom nadol a displej otočíte k sebe, takto funguje telo Yogy ako podstavec. Režim stan sa aktivuje otočením pántmi smerom nahor. Vďaka tejto konvertibilite využijete Yogu rôznymi spôsobmi a v rôznych situáciách. 

Konektivita a rozhranie

Lenovo Yoga 500 komunikuje bezdrôtovo prostredníctvom WiFi štandardov 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.0.


Čo sa káblového rozhrania týka, na pravej hrane sú umiestnené: HDMI port, RJ-45 (LAN) port a dvojica USB 3.0 portov. Okrem toho tu nájdete aj tlačidlo na zapínanie notebooku a diódu signalizujúcu stav batérie. Na ľavej hrane je umiestnený Kensington zámok, port na dobíjanie, USB 2.0, 3,5mm combo audio jack a čítačka pamäťových kariet. Okrem nich sa tu nachádza ešte dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a zámok rotácie displeja.

Klávenica a touchpad

Yoga 500 k nám prišla s QWERTY klávesnicou a takisto aj numerickou klávesnicou, ktorá je pri modeli takejto veľkosti štandardom. Klávesnica je typická, „lenovácka“, ktorej chýba klasická vrchná rada kláves F1 – F12. Tá je nahradená funkčnými klávesmi a k „F-kovým“ skratkám sa dostanete pomocou tlačidla Fn.


Touchpad sa nachádza v ľavej tretine notebooku a je prekvapivo veľký. Jeho povrch je hladký a jednoliaty, pomyselný stred, rozdeľujúci pravé a ľavé tlačidlo, je naznačený zvislou čiarkou. Je mierne zapustený do tela notebooku, dobre reaguje a dobre sa s ním aj pracuje. Samozrejmosťou je podpora multitouchu.


V úvode som spomínal plastové prevedenie Yogy, a tu treba dodať, že kryt okolia klávesnice je z brúseného hliníka.

Zvuk

Notebook sa z vnútornej strany pýši nálepkou Dolby Audio. Ovládač pre Dolby Digital Plus je možné zapínať/vypínať a na výber je štvorica preddefinovaných zvukových žánrov; film, hudba, hra a hlas.


Reproduktory sú na Yoge umiestnené zospodu pri predných gumených nožičkách. Zvuk z reproduktorov je celkom hlasný, na čom má zjavnú zásluhu práve ich umiestnenie, využívajúce odraz zvuku od pevnej podložky. Kvalita zvuku je však všelijaká a závisí od toho, na akej podložke máte notebook položený. Mäkké podložky reproduktory prekryjú a pohltia zvukové vlny, čo zvuk degraduje. Celkovo je však zvuk len priemerný, ničím zaujímavý, s nevýraznými basmi, proste notebookový.

Hardware

Lenovo Yoga sa dodáva v rôznych hardvérových konfiguráciách. My sme na testovali taký priemer. Staršia generácia dvojjadrového procesora i5-5200U Broadwell od Intelu s taktom 2,2GHz a možnosťou turba až na 2,7GHz, 4GB pamäte RAM,  terový pevný disk s 8GB cache pamäťou a kombinácia grafickej karty GeForce 920M s integrovanou grafikou na chipsete, Intel HD Graphics 5500, medzi ktorými systém prepína automaticky v závislosti od požiadaviek na výkon. Dodávaná verzia obsahovala predinštalovaný Windows 8 s možnosťou uprgradeu na 10-ku.


Lenovo Yoga 500 v tejto hardvérovej konfigurácii nie je žiadnym trhačom asfaltu, čomu nasvedčujú aj výsledky z benchmarkových testov. Veľa ľudí si však kúpi notebook s vidinou, že na ňom bude hrať najnovšie hry, a potom plačú, že to nejde. Primárnym určením Yogy v takejto hardvérovej konfigurácii bude hlavne použitie v škole, teda bežná kancelárska práca, práca s internetom, prípadne hranie nenáročných hier.
Ruka v ruke s vyšším zaťaženým notebooku ide vyššia teplota a aj hlučnosť ventilátora, ktorý je dosť hlasný a občas je ho počuť aj pri menej náročnej práci so zariadením. Pri písaní recenzie a nejakej práci na internete sa teplota jadier procesora pohybovala približne na úrovni 40 – 55°C a ventilátor bol skoro nepočuteľný, občas som ho zaregistrovl. Pri benchmarkovom testovaní teplota stúpla na 72°C, čo nie je až také zlé, no a, samozrejme, takisto narástol aj hluk z ventilátora.

Batéria

V notebooku je inštalovaná 3-článková batéria s kapacitou 45Wh, no z jej výdrže nadšení asi veľmi nebudete. Výrobca udáva maximálnu výdrž batérie 5 hodín, ktorú, samozrejme, pri bežnej prevádzke nedosiahnete. Reálne číslo je skôr medzi 2,5 – 3 hodinami, pri zapnutej Wi-Fi a polovičnej intenzite jasu. No nie je problém Yogu vybiť aj pod dve hodiny, čo je vzhľadom na rozmery a hmotnosť notebooku trochu slabé číslo.

Naše hodnotenie

Pekný dizajn, kvalitné prevedenie, možnosti konvertibility notebooku a pekný dotykový IPS displej, aj keď škoda, že lesklý. Jedným z najzaujímavejších prvkov Yogy 500 je konvertibilita, ktorá vďaka dômyselne navrhnutým pántom umožňuje otočenie displeja až o 360°, vďaka čomu získate širšie možnosti využitia, či už ako tablet, prípadne stojan, ideálny na sledovanie filmov. Na druhej strane zamrzia veci ako vyššia hmotnosť, slabšia výdrž batérie, priemerný zvuk či nižší maximálny jas displeja, ktorý „vynikne“ najmä vo výraznejších svetelných podmienkach. No aj napriek tomu si viem Lenovo Yogu 500 predstaviť ako notebook do domácnosti, prípadne do školy.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • konvertibilita
 • IPS displej, pozorovacie uhly
 • konektivita

Zápory

 • priemerný zvuk
 • hmotnosť
 • nižší jas displeja
 • výdrž batérie

Informácie o produkte

Lenovo IdeaPad Yoga 500 2016

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 385 mm
 • Výška: 255 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 22,2 mm
 • Hmotnosť: 2100 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 829 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk