NZXT Kraken X61 - Recenzia

NZXT Kraken X61 - Recenzia

 

Spoločnosť NZXT sa na poli počítačových skriniek, chladenia, zdrojov a doplnkov pohybuje už dlhší čas a jej názov je takmer vždy zárukou kvality. Čo sa týka chladenia procesorov formou uzavretého vodného obehu, platí dvojnásobne. NZXT bola jednou z prvých spoločností poskytujúcich kvalitné AIO chladiče s niečím navyše, ako napríklad softvér na ovládanie rôznych funkcií. Čo sa týka obľúbenosti a spoľahlivosti, jej kúsky sa posledných pár rokov stále držia na popredných priečkach.

Kraken X61, ktorý zavítal do testovacieho počítača GameSite, nie je len jedným z trojice chladiacich produktov od NZXT, ale rovno ten najvýkonnejší, po ktorom budú siahať predovšetkým zapálení používatelia, ktorí sa radi hrajú s taktom procesorov, a pritom očakávajú nízke teploty. Aby som predstavil celú NZXT ponuku CPU chladičov, treba najprv spomenúť najmenšie AIO s názvom Kraken X31, ponúkajúce 120mm chladič a ventilátor so základnou pumpu a hlavou procesora. Jeho väčším bratom je Kraken X41, zvyšujúci rozmery radiátora na 140mm a hrúbku na 36mm a takisto pridáva podsvietenie pumpy. Posledný kúsok, ktorý, ako už názov recenzie napovedá, nesie označenie Kraken X61. Ponúka radiátor s rozmermi 280×140×27mm pre dva 140mm ventilátory a rovnako ako X41 aj pumpu podsvietenú RGB LED diódami.

Obal a jeho obsah

Fešná škatuľa v sebe ukrýva dva ventilátory s PWM ovládaním, kopu príslušenstva potrebného na inštaláciu na matičnú dosku a radiátor prepojený s pumpou a hlavou procesora. Všetky komponenty sú bezpečne uložené v kartóne podobnom tomu, v akom sa predávajú vajíčka, iba o čosi pevnejšom. Takisto je v balení aj jednoduchý manuál, od ktorého ale veľké vysvetlenia nečakajte, pretože je z jednej strany čisto grafický a z druhej ponúka iba informácie o zákazníckej podpore a záruke. Treba však spomenúť, že v grafickom návode je spomenutá aj webová stránka s podrobnejším návodom.

Prvé dojmy a spracovanie

Radiátor, ktorý je k X61ke pribalený, ma prekvapil svojimi netradičnejšími rozmermi, ale okamžite som si uvedomil, že ide iba o dogmu používateľa zvyknutého všade inštalovať 120mm ventilátory. 140mm ventilátory a chladenie majú v počítačoch svoje miesto a väčšina moderných PC skríň tento rozmer podporuje, takže sa pri inštalácii 120mm riešení veľakrát zdá, akoby boli scvrknuté. Ventilátory, ukrývajúce sa v balení, určite nie sú na zahodenie, je z nich cítiť, že do ich vývoja investovalo NZXT viac ako päť minút času a svoju prácu zvládnu zastať. To isté sa ale, aspoň na prvý pohľad, nedalo povedať o hlave tepelného výmenníka, ktorý mal byť usadený na procesore a hadičkách spájajúcich ho s radiátorom. Možno za to môže plast použitý na túto pumpu v spojení s nízkou váhou, ktorá ako by vyvolávala dojem krehkosti, a nahota hadičiek, kvôli ktorej som mal dojem, že sa môžu kedykoľvek pretrhnúť. Rýchlo som si uvedomil, že nižšia váha súčastí Krakena, ktorá je osadená na procesore, znamená menšie namáhanie materiálu matičnej dosky. Zmiešaných pocitov z hadičiek som sa nedokázal zbaviť ani po prvotnom spoznaní, ani po inštalácii. Pritom by ich úplne stačilo zahaliť do textilného obalu, alebo ovinúť drôtom a človek by mal hneď lepší pocit.

Inštalácia

Kompletizácia a osadenie tohto chladenia do skrinky je natoľko jednoduchá, že keby bol doma môj mladší brat, poprosil by som ho, aby potvrdil môj názor, že by ju zvládol aj laik s minimálnymi počítačovými znalosťami. Samotný Kraken podporuje radu procesorov od Intelu aj od AMD, ktorých zoznam si môžete prečítať v špecifikáciách nižšie. V praxi však ide iba o výber správnej podložky, ktorá je inštalovaná zo zadnej strany matičnej dosky, skrutiek zabezpečujúcich odstup od procesora a krytu, do ktorého je hlava osadená. Oproti predošlým AIO, ktoré som si mal možnosť vyskúšať, musím NZXT zatlieskať, pretože systém prvotnej inštalácie odstupových skrutiek do podložky osadenej na matičnej doske a následné pripevnenie hlavy chladenia na už upevnené skrutky je oveľa jednoduchšie, ako napríklad pokusy o prichytenie skrutiek s pružinami osadenými na pumpe chladenia Kelvin S36 od spoločnosti Fractal Design.

Tento systém je takisto oveľa precíznejší a ani pri viacnásobnom odstraňovaní a opätovnej inštalácii sa mi nestalo, že by bola termálna pasta vytlačená mimo plochy procesora, ako tomu bolo pri iných chladičoch (našťastie, používam pastu bez metalických častí, takže aj keby pretiekla, nehrozí nebezpečenstvo). Inštalácia radiátora a ventilátorov sa niesla v podobne jednoduchom duchu, aj keď pri pokuse o osadenie X61 do skrinky S340 od rovnakej spoločnosti nastal problém s nadmernou výškou. NZXT totiž o radiátore vyhlasuje, že je 280mm vysoký. Treba však k tomu prirátať pár centimetrov, ktoré zaberajú ukončenia radiátora a vývody na hadičky. Preto sa bil o miesto s káblikmi predných výstupov USB, audio portov a gombíku zapínania. Našťastie sa ako riešenie ukázalo neinštalovať Kraken s radiátorom priamo na skrinku a ventilátormi vnútri skrinky, ale dať ventilátory do popredia, keď je daných 280mm naozaj garantovaných. Kraken X61 bol ale testovaný v skrinke Fractal Design Define S Window, v ktorom mal miesta a miesta, keďže jeho predná stena podporuje radiátory až do veľkosti 280-krát 840mm.

Softvér a ovládanie

Po bezproblémovej inštalácii prišiel čas vyskúšať, čím sa vlastne Kraken X61 odlišuje od konkurencie. Jedným z najväčších plusov, ktoré výrobky od NZXT ponúkajú, je softvér na ovládanie a monitorovanie menom CAM. Po jeho inštalácii a úspešnom zistení driverov sa treba do tohto softvéru prihlásiť/registrovať či už vlastným používateľským menom a heslom, alebo za pomoci konta v službách Facebook alebo Google+. Prvá strana CAM softvéru v základnom rozvrhnutí ponúka tie najnutnejšie aktuálne informácie nielen o procesore a grafickej karte, ale napríklad aj o využití RAM a úložného priestoru. V pokročilom móde sa už ukrývajú detailnejšie grafy s možnosťou pozrieť si ich hodnoty hodiny, dni, ale aj týždne dozadu. Ďalšie karty CAM softvéru ponúkajú pohľad na komponenty počítača a históriu hier, kde treba oceniť zaznamenávanie hodnôt FPS počas hrania. Tou najzaujímavejšou kartou, vzhľadom k tejto recenzii, bola karta s názvom Kraken. V nej sa ukrývajú nastavenia podsvietenia a profilov, z ktorých je na výber tichý a výkonný režim, vlastný profil a v neposlednom rade manuálne nastavenie hodnoty výkonu ventilátorov. V tichom režime sa ventilátory točia na 25% až do teploty procesora 35 stupňov, s postupným zrýchľovaním na 100% pri 60 stupňoch. Samozrejmosťou je, že tieto hodnoty si môže každý nastaviť podľa svojich preferencií.


Testovanie a jeho pravidlá

Teplota v miestnosti sa počas celého testovania pohybovala v rozmedzí 21 až 22 stupňov Celzia, skrinka bola počas všetkých testov uzatvorená a nič nebránilo prietoku vzduchu nielen do skrinky, ale ani von. Pri testovaní bola použitá termálna pasta bez metalických častí Arctic MX-2. Na extrémne vyťaženie procesora boli použité programy LinX a Aida64 Extreme, merania teploty sa zhostili programy CAM 3.0.4 a CPUID HWMonitor 1.28.0 a do výsledkov sú zanesené priemerné hodnoty po 30 minútach bežnej prevádzky bez záťaže a spustených programov a po 30 minútach záťaže. Obe situácie boli striedavo 5-krát zopakované, najprv pri základnom takte 4,0GHz a potom s procesorom pretaktovaným na 4,8GHz.

Namerané hodnoty

Hodnoty, ktoré chladenie dosiahlo, boli zorganizované do prehľadných grafov nižšie a je v nich takisto zaradené porovnanie s chladičmi Fractal Design Kelvin S36 (vodné AIO s 360×120mm radiátorom) a Cooler Master Hyper 103 (vzdušný chladič s jedným 120mm ventilátorom).

Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok

Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok

Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok

Stupne Celzia, nižšie číslo = lepší výsledok

Decibely, nižšie číslo = lepší výsledok

Decibely, nižšie číslo = lepší výsledok

Naše hodnotenie

Vypustenie tohto bájneho monštra našťastie neskončilo žiadnou potopou ani deštrukciou, práve naopak. Perfektný pocit z X61-ky mi pokazilo pár nedostatkov, ako napríklad pocit z nahoty hadíc vedúcich z pumpy do radiátora, občasná nestabilita CAM softvéru a nepresvedčivý vzhľad niektorých farieb pri LED podsvietení pumpy. Našťastie tieto chyby, nie sú natoľko tragické, aby skazili celkový dojem z používania. Jednoduchá inštalácia ako hardvéru, tak aj softvéru, možnosť urobiť svoj počítač o čosi výnimočnejším a zabezpečiť takmer akémukoľvek procesoru za každých okolností skvelé chladenie, to je to, v čom Kraken X61 vyniká. Navyše sa dá kúpiť, aspoň čo sa veľkých AIO týka, za veľmi prijateľnú cenu.

Klady

 • Výkon pri chladení
 • Pumpa s variabilnou rýchlosťou
 • Možnosti nastavenia a ovládania
 • LED podsvietenie
 • Dizajn pumpy/hlavy procesora
 • Jednoduchá inštalácia
 • Cena

Zápory

 • Nechránené hadice
 • Občasná nestabilita CAM softvéru
 • Nedostatočná sýtosť niektorých LED farieb

Informácie o produkte

NZXT Kraken X61 2015

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 140 mm
 • Výška: 280 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken X61
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128G
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk