Acer Aspire V17 Nitro Black Edition - Recenzia

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition - Recenzia

 

Či už sú to malé netbooky, na ktorých sa dajú pozrieť filmy počas cestovania, väčšie notebooky, ktoré dokážu spojiť príjemné s užitočným, alebo kúsky preplnené výkonnými komponentmi, porovnateľnými so stolovými počítačmi, mobilné počítače sú stále v obľube.

A nezdá sa, že by sa to malo tak skoro meniť. Spojenie mobility s podobným, ak nie rovnakým používateľským zážitkom sa zaslúžilo o stálu priazeň zákazníkov a segment notebookov sa rok za rokom stále približuje k magickému okamihu, keď bude rozdiel medzi prenosným a stolovým počítačom nebadateľný. Samozrejme, že najväčší pokrok či už na poli hardvérových komponentov, ale aj v integrácii nových vychytávok a softvéru je najviac zreteľný v prémiových produktoch. A preto sme sa nevedeli dočkať, čo nám ponúkne nový notebook od taiwanskej spoločnosti Acer.

Balenie, prvé dojmy a spracovanie

V bežnej kartónovej krabici, v akej z obchodu dostanete notebooky takmer od všetkých spoločností, odlišujúc sa len čiernym prevedením, na nás čakalo malé veľké prekvapenie. V kartóne sa totiž, bezpečne uložená v štyroch rohových koncovkách z polomäkkej peny, ukrývala druhá, naozaj prémiovo vyzerajúca krabica s uprostred umiestneným nápisom a samotným názvom tohto modelu. Aspire V17 Nitro Black Edition.

Po opatrnom vytiahnutí všetkých vecí z hlavného kartónu, sme sa konečne odhodlali pozrieť, ako nový Aspire V17 vyzerá naživo. Prvé pocity po otvorení veka škatule sa dajú popísať jedným slovom „VEĽKÝ“. Nie nadarmo má tento notebook v mene číslo 17, to je totiž veľkosť uhlopriečky monitora v palcoch. K tomuto číslu približuje aj samotnou šírkou, ktorá je iba o pol palca menej. Aj napriek tomu, že je Aspire V17 prekvapivo tenký, samozrejme, nemôže konkurovať ultrabookom alebo tenučkým dizajnovým doplnkom od spoločnosti s nahryznutým jablkom v logu, na druhej strane nie je o toľko objemnejší. V balení nás, samozrejme, okrem samotného počítača čakala aj nabíjačka a manuál. Rýchlo sme si teda všetko poobzerali zo všetkých strán a uhlov a hneď dali počítač nabíjať. Pri prenášaní notebooku sme si s potešením všimli, že sa, napriek svojim úctyhodným rozmerom, nikde povážlivo neprehýba a váži porovnateľne s niektorými 15,6-palcovými modelmi od konkurencie. Skvelou správou pre ľudí, ktorí sa radi hrajú alebo pracujú v tmavých priestoroch, respektíve v noci, je červené podsvietenie klávesnice. Aj keď by sme predsa len uvítali viaceré úrovne okrem stavu zapnuté a vypnuté.

Komponenty

Nami recenzovaný model V17 sa pýši označením VN7-792G-722C a ponúka kvalitný IPS displej s rozlíšením 1080P, procesor Intel Core i7 6700HQ najnovšej generácie, grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB, 8GB DDR4 RAM a dvojicu 128GB SSD a 1TB HDD úložísk. Keď sme sa pozreli na bračekov a sestričky tohto špecifického modelu, okamžite nás oslovila existencia variantu s displejom ponúkajúcim 4K rozlíšenie, ktorý má navyše dvojnásobnú kapacitu SSD a HDD diskov a RAM až 32GB. Môžeme ale povedať, že ani tento 1080P displej nie je na zahodenie, a to najmä kvôli IPS. Obraz je touto technológiou spracovaný naozaj kvalitne, pozorovacie uhly sú takmer nekonečné a pokiaľ už náhodou dlhšiu dobu nepoužívate spomínané 4K rozlíšenie, nebudete ním definitívne sklamaní.

Výkon

Hoci ste už veľakrát v našich recenziách mohli badať tvrdenie, že „herné notebooky neexistujú, existujú iba prenosné počítače s drahým hardvérom, na ktorých sa dajú spustiť hry“, kombinácia hardvéru v tomto notebooku už z papierov vyžarovala, že si poradí aj s tými najnovšími hrami. Čo sme nečakali, bolo, ako jednoducho si notebook poradil s viacerými titulmi aj na veľmi vysokých nastaveniach. Spustili sme na ňom všetko – od Need for Speed Shift, cez Tomb Raider až po GTA V. Len pri tom poslednom titule sme sa museli trochu krotiť v paneli s grafickými možnosťami. Inak V17 Nitro Black Edition II nemal hardvérovo problémy s ničím, čo sme naňho hodili. Rozhodli sme sa ho preto otestovať aj trochu konzistentnejšie, a to konkrétne pomocou štyroch testov. Prvé tri – 3DMark Firestrike, Tomb Raider a Metro Last Light Redux, nám pomohli odhaliť presné čísla, čo sa týka výkonu. Štvrtý test sa zameral na výdrž batérie, ktorú otestoval program s názvom Battery Eater.

Ako prvý prešiel V17 Nitro cez Firestrike, kde zabodoval s kombinovaným skóre 4059.

Druhým testom bola stále obľúbená FPS hra Tomb Raider, s grafickými nastaveniami na Ultra.

Posledný test zameraný na výkon bol grafický Benchmark zabudovaný do titulu Metro Last Light Redux.

A konečne sme sa dostali aj k výdrži batérie. Battery Eater sme spustili na plný výkon, keď zaťažuje ako CPU, tak aj GPU.

Vo výsledku nás neprekvapilo, že sa počítač po dvoch hodinách aj pár minútach ocitol na konci svojich síl. Pri takto veľkých a výkonných počítačoch ale nie je výdrž batérie takmer nikdy prioritou a kupujúci si, aspoň dúfame, uvedomujú, že pokiaľ sa chcú na notebooku hrať, aj tak to takmer nikdy nepôjde bez pripojenia na sieť. Faktom zostáva, že toto bol extrémny záťažový test, takže potenciálni záujemcovia môžu rátať s možno aj raz toľkou výdržou pri normálom používaní.

Pre a proti po testovaní

V17-ku sme si užívali celý týždeň, a hoci nemôžeme pravdivo povedať, ako by sa osvedčila v dlhodobom používaní, predsa len sme, aspoň dúfame, tie najdôležitejšie faktory a vlastnosti otestovali. Najskôr spomenieme maličkosti, ktoré nám jemne kazili dojem z používania.

Proti

 • Materiál, ktorým je povrch tohto notebooku potiahnutý. Matný soft-touch plast je magnetom na odtlačky, nečistoty a prach. O to viac, že je v čiernom prevedení. Pri dlhodobom používaní by sme asi rozmýšľali nad kúpou nálepky zakrývajúcej časti, kde sa oň opierajú dlane. Uprednostnili by sme kovové šasi, alebo aspoň brúsený plast.
 • Otváranie displeja je riešené menším gumovým výstupkom v strednej časti. Viackrát sa nám stalo, že sme našimi veľkými a nemotornými prstami nevedeli tento výstupok zachytiť, takže sme museli pomaly, jednou rukou vyvíjať tlak na spodnú časť a druhou na vrchnú.
 • Rámik okolo obrazovky a priestor medzi klávesnicou a okrajom notebooku sa nám zdal trochu priširoký.
 • Mierne vyššia hlučnosť pri zaťažení, a to nielen hernom, ale napríklad aj pri pozeraní filmov.
 • V zozname nižšie určite nebudeme spomínať všetky samozrejmé bonusy ako výkonný hardvér a technologické vychytávky. Radi by sme zvýraznili všetky faktory, ktoré nás potešili a ktorým sa podarilo donútiť nás rozmýšľať nad kúpou takejto mašinky.

Pre

 • Na notebooky obrovský a naozaj kvalitný IPS displej, ktorý v spojení s uhlopriečkou sprostredkuje viacerým ľuďom sediacim na gauči kvalitný filmový zážitok.
 • Podsvietená klávesnica, ktorej síce chýbalo viacero úrovní žiarenia, ale svoju prácu si zastala na jednotku, najmä čo sa týka robustnosti a takmer perfektnej výšky zdvihu tlačidiel a pocitu pri písaní.
 • Absencia miliardy LED diód informujúcich o stave počítača. Znie to ako banalita, ale jedna z mála vecí, ktoré nás dokážu odradiť aj od výkonného notebooku, je zanedbanie ergonómie a umiestnenie všetkých indikačných svetielok na vrchnú stranu počítača. V17 to rieši LED-kami na prednej hrane.
 • Chladenie. Na jednu stranu sme v zozname proti spomenuli, že tento notebook môže byť kvôli chladeniu mierne hlučnejší, na druhej strane sme ani pri náročnom testovaní alebo dlhšom hraní nemali problém s prehriatou klávesnicou ani s miestami, kde používatelia normálne pokladajú ruky. Takže za toto určite jedno veľké plus.
 • Zvuk. Keď už sme pozerali napínavý film, nie je nič lepšie ako zvuková súprava, ktorá dopĺňa vizuálnu stránku. Reproduktory vo V17 Nitro sú nielen hlučné, s poriadnymi dunivými basami, ale v drvivej väčšine prípadov, pokiaľ nebol samotný zvukový vstup nekvalitný, alebo sme nevytočili všetky ovládače na 11, krištáľovo čisté.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 423x293x25,4 mm
 • Hmotnosť: 3kg
 • Procesor: Intel Core i7 6700HQ (4x2,60GHz, 6MB cache)
 • Operačná pamäť: 8GB DDR4
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX960M 4GB
 • Pevný disk: 1000GB + 128GB SDD
 • Displej: 17,3' FullHD (1920x1080px) IPS
 • Optická mechanika: áno
 • Porty: 2xUSB 3.0, 2x USB 2.0, Ethernet, HDMI, Audio jack
 • Čítačka pamäťových kariet: áno

Naše hodnotenie

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition nám dokázal, že nie je iba ďalšou doskou na krájanie, na ktorej si raz za čas prehráte filmy a pobrowsujete po internete. Je to plnohodnotný pracovno-herný počítač. Pri cene pohybujúcej sa medzi 1200 a 1300 eur perfektne vypĺňa trh, v ktorom si zákazníci žiadajú silný stroj, ale nechcú ho so sebou ťahať na vozíku. Prekvapilo nás, že sa počítač, ktorý je v praxi postavený na kompromise, nenechal týmito obmedzeniami zhoršiť, ale priniesol všestrannú funkcionalitu. Neosloví síce ultramobilných používateľov ani neprinesie výkon špecifických herných kúskov, ale ako všestranný ťahúň si určite nájde svojich fanúšikov. My si dovolíme povedať, že s týmto kúskom hardvéru by sme bezpečne prežili niekoľko najbližších rokov bez strachu z nutnosti upgradovať. Pokiaľ však máte strach a chcete sa poistiť na najbližších päť a viac rokov, odporúčame priplatiť si okolo 600 eur za model VN7-592G-74AY, ktorý okrem dvojnásobného úložiska (ako HDD, tak SSD) a RAM, ponúka aj 4K displej.

Klady

 • Kvalitné a robustné spracovanie
 • Vysoký výkon bez prehrievania
 • Skvelý a rozmerný IPS displej
 • Podsvietená klávesnica

Zápory

 • Materiál povrchu notebooku
 • Príliš široký rám obrazovky a okolia klávesnice
 • Občasná hlučnosť chladenia

Informácie o produkte

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition

Acer Aspire V17 Nitro Black Edition 2015

 • Typ: Notebook
 • Operačný sytém: Windows 10
 • Šírka: 423 mm
 • Výška: 293 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Hmotnosť: 3000 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 1250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk