MSI Z170A Gaming M5 - Recenzia

MSI Z170A Gaming M5 - Recenzia

 

Pokiaľ by sme pozerali na procesor ako na mozog počítača, kalkulujúc všemožné problémy, brali by sme grafickú kartu ako srdce počítača, cítiacu a zobrazovaciu krásne umenie, tak matičná doska nemôže byť ničím iným ako telom, do ktorého všetky tieto komponenty zapadajú.

Nebudeme radšej túto analógiu ďalej rozvíjať, aj keď nám prichádzajú na myseľ orgány presne korešpondujúce s rozličnými počítačovými komponentmi. Chceli sme iba poukázať na fakt, že akokoľvek silný komponent by neponúkol žiadne využitie, pokiaľ by nebol osadený do tej správnej matičnej dosky. Tentoraz sa k nám dostal kúsok od spoločnosti MSI, s menom MSI Z170A Gaming M5 a ako už jej názov napovedá, najskôr bude zameraná na hráčov.

Spoločnosť MSI rozdelila svoju radu Z170 matičných dosiek do troch úrovní, ako je to zobrazené nižšie. Najnižšia rada dostala názov Arsenal Gaming a hráči od nej môžu očakávať schopnosť zrelaxovať sa po dni strávenom v práci, hraním prevažne casual hier. Stredná rada je určená hlavne pre MMO a FPS hráčov, ktorým záleží na nízkej dobe odozvy a zaujímajú sa už aj o pretaktovávanie svojho hardvéru. Do tretice rada Enthusiast, do ktorej spadá aj doska Gaming M5, ponúka všetky najmodernejšie vychytávky v spojení s najkvalitnejšími komponentmi.

Obal a jeho obsah

Otvárame ani príliš ľahkú, ani ťažkú škatuľu, v ktorej na nás už čaká táto dobrota. Doska je ladená v červeno-čiernej a hneď na prvý pohľad nás zaujalo pekne spracované a kvalitne vyzerajúce chladenie VRM. V škatuli sme okrem matičnej dosky, chránenej antistatickým plastom, našli, samozrejme, aj radu maličkostí ako manuál, CD obsahujúce základné drivery a programy, SATA káble, SLI bridge a kryt zadného I/O panelu. Navyše nás potešili aj nálepky, ktoré sa dajú použiť na odlíšenie rozličných káblov a takisto aj výveska na dvere s anglickým nápisom „nie som tu“ a „prepáčte, som zaneprázdnený hraním“. Je to síce maličkosť, ale sme radi, že sa MSI snaží, hoci aj takto infantilne, potešiť svojich herných zákazníkov.

Prvé dojmy a spracovanie

Na prvý pohľad si všímame, že Gaming M5 sa, podobne ako väčšina výrobkov od konkurencie, snaží, aby sme si zapamätali meno produktu a jeho výrobcu. Našťastie, hoci je názov spoločnosti a produktu v bielom prevedení takmer v strede dosky, bol zakrytý pred naším zrakom, hneď ako sme do vrchného PCIe slotu osadili grafickú kartu. Druhý nápis MSI, skvejúci sa na chladiči Z170 chipsetu, nie je už taký krikľavý, keďže ide o čierne písmo na červenom podklade, ktoré tak dopĺňa známeho MSI Gaming draka. Odhliadnuc od bielych nápisov na čiernom podklade, Gaming M5 podľa nás ponúka tú správnu rovnováhu medzi dizajnom a funkčnosťou s malým bonusom, ktorým je zakomponovanie svietiaceho pásika a pár bodových LED-iek dodávajúcich doske dodávajú správnu atmosféru. Skvelou správou pre majiteľov naozaj ťažkých grafických kariet je prevedenie PCIe slotov v kovovej Steel Armor verzii. Tá zaručuje vystuženie a podporu aj tých najťažších kúskov so špeciálnymi chladičmi a navyše, metalické sloty vyzerajú naozaj skvelo. Rýchlo sme teda dosku osadili do nášho testovacieho stroja a pustili sme sa do podrobnejšieho testovania.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

MSI sa rozhodlo nič neponechať na náhodu, a tak na túto dosku osadili takmer všetky možné konektory a sloty. Okrem toho základného a najdôležitejšieho ako socket pre LGA 1151 procesory, 4 sloty pre DDR4 RAM a 3 PCIe x16 sloty, z čoho dva sú v už spomínanom Steel Armor prevedení, ponúka M5 interne aj:

 • 6 SATA 6Gb/s portov
 • 2 SATA Express porty
 • USB 3 port pre predný panel počítača
 • 4 PCIe x1 sloty
 • 2 M.2 porty

Hlavným prekvapením sú práve dva M.2 porty, na ktoré sa dajú pripojiť napríklad super rýchle SSD disky s podporou NVME úložiska, pretože bežná konkurencia herných dosák ponúka takmer vždy maximálne jeden. Tieto porty sú umiestnené nad prvým PCIe slotom a medzi druhým a tretím. Takto sa MSI rozhodlo vyriešiť potenciálne konflikty pri inštalácii dvoch grafických kariet, či už AMD v Crossfire konfigurácii, alebo Nvidia SLI. Pri SLI a Crossfire musíme pripomenúť, že hoci sú všetky PCIe sloty vo verzii x16, po pripojení dvoch kariet klesne rýchlosť na x8 a po pridaní tretej karty funguje posledný slot s x4 rýchlosťami. Pri pohľade na rozvrhnutie komponentov v okolí socketu na procesor sme mali menšie výhrady voči tomu, ako blízko sú k samotnému procesoru, čo znamená určité obmedzenia, ak by sme na túto dosku chceli inštalovať rozmernejšie vzdušné chladenie, ktoré niekedy nemyslí na dostatočnú vzdialenosť od dosky. Pri inštalácii vodného chladenia Fractal Design Kelvin S36 a vzdušného Cooler Master Hyper 102 EVO sme, našťastie, na žiadne problémy nenarazili.

Poslednou súčasťou dosky, ktorá nás nadmieru potešila, je prítomnosť DEBUG panela a prepínač SLOW módu. DEBUG panel ukazuje, v akom presne sa doska po zapnutí nachádza, nachádza sa v pravom dolnom rohu a pri extrémnejšom pretaktovávaní RAM nám viackrát ukázal, na aký problém sme narazili. Druhou záchranou pri taktovaní môže byť už spomínaný SLOW mód, ktorý po prepnutí spínača dočasne zníži takt procesora a umožní tak bezpečné zapnutie počítača a upravenie nastavení.

MSI CLICK BIOS 5

Základom každého nadupaného počítača je definitívne prehľadný a stabilný BIOS. V prípade Click BIOS 5 od MSI sú obe tieto vlastnosti prítomné a menenie nastavení a pretaktovávanie v ňom bolo nadmieru jednoduché. Navyše, tento BIOS podporuje aj veľké rozlíšenia a takzvaný „scaling“, keď ostávajú nápisy a grafika ostré a dobre čitateľné. Nikomu sa predsa nechce žmúriť na veľký monitor a nemôcť rozlúštiť, či dáva do procesora 1.3, alebo 3.1 Volta. Ako drvivá väčšina BIOS-ov, ponúka aj Click BIOS 5 takzvaný EZ mód, kde sa ukrývajú len tie najjednoduchšie nastavania od poradia bootovacích jednotiek, cez informácie o procesore až po krivky výkonu ventilátorov. Tá pravá mágia sa ale skrýva až v pokročilých nastaveniach. Pretaktovanie procesoru, RAM-iek, doladenie každého jedného detailu, to všetko je vzdialené len pár klikov na myši. Pri testovaní tejto matičnej dosky sme, nanešťastie, nemali odomknutý procesor, na ktorom by sme sa vedeli vyhrať, ale pokiaľ je dostatočným ukazovateľom jednoduchosť pretaktovania RAM-iek, potom potlačenie procesora na hranicu možností bude iba banalitou.

Funkcionalita

Gaming M5 toho ponúka naozaj dosť, preto radšej zhrnieme tie najdôležitejšie informácie a vychytávyky:

 • Podpora šiestej generácie Intel® Core™/Pentium®/Celeron® procesorov pre LGA 1151 socket
 • Podpora DDR4-3600 + (OC) Memory s funkciou DDR4 Boost
 • Dva porty USB 3.1, jeden typu A a jeden typu C
 • 2 sloty pre M.2 64Gb/s zariadenia a jeden Turbo U.2 slot
 • Killer GAMING LAN s funkciou LAN Protect pre skvelý herný zážitok s minimálnou dobou odozvy
 • Nahimic Audio Enhancer a Audio Boost 3 pre kvalitný zvukový zážitok
 • GAMING Hotkey – jednoduchá správa makier
 • OC Essentials, OC Engine 2 a Game Boost ponúkajúce skvelé možnosti pretaktovania
 • Prevedenie Military Class 5 ponúkajúce tie najkvalitnejšie komponenty
 • PCIe sloty Steel Armor podporujúce AMD Crossfire a NVIDIA SLI
 • Jednoduchý a prehľadný Click BIOS 5 s podporou vysokých rozlíšení

Technické špecifikácie

Socket: Intel Socket 1151

Formát: ATX

Základné funkcie

Integrovaná sieťová karta, Integrovaná zvuková karta, PCI Express 3.0, jednoduché pretaktovanie, Serial ATA III, MSI Click BIOS 5, USB 3.0

Externé konektory

DVI, HDMI, jack, optical out, PS/2, USB 2.0, USB 3.0, RJ-45 (LAN), USB 3.1

Interné konektory

USB 2.0 bracket, USB 3.0 bracket, Serial ATA III, COM bracket, S/PDIF bracket, TPM, Front Panel Audio konektor, M.2 Socket, SATA Express port

Operačná pamäť

Typ pamäte: DDR4
Počet slotov: RAM 4×
Režim zapojenia: Dual-channel
Maximálna frekvencia: 3 600MHz

Rozhranie

Čipset: Intel Z170
Pokročilé funkcie: AMD CrossFireX, NVIDIA SLI, Radič RAID, Stavový displej, VRM a chipset chladiče
Typ zvukovej karty: Realtek ALC1150
Počet kanálov zvukovej karty: 7.1

Naše hodnotenie

Z170A Gaming M5 je ďalšou v rade nadupaných matičných dosiek od spoločnosti MSI, ktorá všetkým hráčom, ktorých zaujíma výkon a stabilita, ponúkne to, čo hľadajú a ešte niečo navyše. Komponenty a riešenia, ktoré sú na tejto doske použité, definitívne nesklamú ani tých najnáročnejších nadšencov a veríme, že sa zaručia o tisícky hodín strávených hraním a nie strachom o bezpečnosť počítača. V spojení s odomknutým procesorom, dobrou grafickou kartou a výkonnými RAM-kami sa tejto doske do cesty nepostaví akokoľvek náročná hra alebo úloha. Na Gaming M5 nás uchvátilo kvalitné prevedenie, prítomnosť tých najmodernejších vychytávok. A hoci sa cenou približuje k hranici 200 eur, ako základ nadupaného herného systému sa za túto čiastku viac než oplatí.

Klady

 • Solídny a stabilný výkon
 • Prehľadný BIOS
 • Dizajnové prvky
 • Zameranie na pretaktovanie CPU/RAM

Zápory

 • Nič

Informácie o produkte

MSI Z170A Gaming M5

MSI Z170A Gaming M5 2013

 • Typ: Základná doska
 • Farba: Čierno-červená
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128GB
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk