Logitech G29 Driving Force - Recenzia

Logitech G29 Driving Force - Recenzia

 

Precíznosť a reálnosť ovládania – aj tak by sa dal zosumarizovať volant, pedále a radiaca páka G29 Driving Force, ktorú sme recenzovali na Playstation 4. Logitech nie je v tejto doméne žiadnym nováčikom a G29 predstavuje top produkt z ich série. Volant a pedále, s možnosťou dodatočného dokúpenia riadiacej páky, sa pohybujú na úrovni štyristo eur. Je zrejmé, že táto hračka je určená len pre veľmi úzku škálu videohier, teda konkrétne pre tie pretekárske, a teda cieľová skupina budú fajnšmekri týchto hier. Tí, ktorí do G29 Driving Force zainvestujú, zrejme budú očakávať tip-top kvalitu, a preto sme aj tento hardvér recenzovali veľmi kritickým okom. Na konci dňa sme však boli veľmi spokojní s konečným výsledkom tejto šmakoviny od Logitechu.

Zapojenie

Pred samotným hraním bolo, samozrejme, treba všetky kúsky zapojiť do konzoly a všetko pripevniť tak, aby volant a príslušenstvo pevne držalo. Samotný set-up trval možno tri minúty. Volant sme zapojili do elektriky a napojili cez USB do našej PS4. Pedál a radiaca páka sa ďalej zapojili do volantu, nič komplikované. G29 ponúka celkom elegantný systém pripevnenia na povrch podľa vašej voľby. Volant a radiaca páka majú príchytky, ktoré sa montovaním dajú otvoriť alebo naopak zúžiť. Podľa hrúbky stola sa dajú nastaviť a vsunúť na stôl, potom sa montovaním zovrú a aby boli pevné, nastavenie sa mechanicky zamkne stlačením gombíka.

Doska s pedálmi, na ktorej sa nachádza pedál plynu, brzdy a spojky, sa iba položí na zem. Pokiaľ máte menší stôl alebo všeobecne menší priestor na zapojenie, nemusíte sa obávať. Celý set, teda volant s pákou, pôsobia tak, že môžu zabrať veľa miesta, ale v skutočnosti si neviem predstaviť, že by mal byť problém s priestorom. Taktiež sa nemusíte báť, že z množstva káblov budete mať na stole neporiadok, pretože na spodku, v časti, kde sa vsúvajú všetky káble, sú výklenky pre každý z nich, aby viedli pod volantom a nemotali sa.

Vzhľad

G29 vyzerá prekrásne. Volant má v sebe integrovaných šestnásť gombíkov, D-pad, točiace koliesko a na vrchu má červené, oranžové a zelené svetlá, ktoré pri hraní farebne ukazujú vaše zrýchlenie a rýchlosť. Prítomnosť gombíkov môže u niekoho navodiť dojem, že ide o hračkársky volant. Kvalita materiálu, z ktorého sa skladá, však vytvára skôr luxusný dojem.

Veľkou výhodou je, že hneď po zapojení sa PS4 spýta, či chcete volant využívať ako váš hlavný ovládač, ktorý, keďže obsahuje prakticky všetky gombíky ako klasický ovládač PS4, sa dá plne a funkčne ako ovládač aj využiť. Je to praktické najmä pri hraní, keď sa potrebujete pohybovať po menu alebo si meniť v strede hry jednotlivé nastavenia, pretože nemusíte skákať medzi ovládačmi. Keby sme boli puntičkári, tak na volante chýba touchpad alebo aspoň joystick, ale pri recenzovaní sme si vystačili aj z analógovými gombíkmi.
Volant na oko pôsobí luxusným a kvalitným dojmom. Rúčka je obalená v koži a drží sa veľmi dobre. Stred je kombináciou prevažne oceľového materiálu, ktorý je občas dopĺňaný plastom. Oceľové pedále sú stavané na plastovej doske, ktorá je však dostatočne pevná. Pedál plynu je troška vyvýšený, vďaka čomu sa potom ľahšie skáče nohou medzi brzdou a spojkou. Volant má v sebe stavané dva motory, ktoré regulujú jeho odpor a vibrácie.

Výkon

Vzhľad a všetko ostatné je, samozrejme, až druhoradé, nakoľko na hardvéri je najdôležitejší výkon. Našťastie, tu G29 set ustál a obhájil svoju pozíciu ako jeden z top na trhu. Set G29 nám pri testovaní s hrou Project Cars poskytol úplne odlišný zážitok, bližší k reálnemu šoférovaniu vozidiel. Chvíľku trvalo, kým sme si zvykli na citlivé ovládanie a nemilosrdné reakcie volantu, ktorý reagoval rovnako dôveryhodne ako ten skutočný. Po mnohých nezvládnutých šmykoch a reštartoch našich pretekov sme si konečne zvykli na jeho citlivosť a mohli sme pretekať. Zvládal aj rušné situácie, kde sme museli rýchlo točiť o sedemstodvadsať stupňov.

Keďže náš stôl, ku ktorému bol volant pripevnený, nemá vyrovnaný roh, zopárkrát sa stalo, že pri skutočne divokom šoférovaní sa nám vytrhol a ostal nám v rukách. Dodatočné riadne a pevné upevnenie však takýmto situáciám ďalej predišlo. Podobnou kvalitou sa osvedčili pedále a páka. Zo začiatku sme sa troška obávali, či pedále zvládnu rýchle dupanie a prenožovanie z plynu na spojku a brzdu, avšak ustáli aj túto skúšku. Obzvlášť oceňujeme, že pedálová doska sa prakticky vôbec nehýbala, a to aj bez potreby upevniť ju, pretože na spodku je malý ozubený pásik, ktorý zamedzuje trenie na kobercovom povrchu, a teda mohli sme sa do pedálov poriadne „oprieť“. Taktiež je pedálová doska nastavená tak, aby ste chodidlo mohli mať opreté o pätu, a teda ním jednoducho preskakovali z jednotlivých pedálov.

Naše hodnotenie

V našich očiach si set G29 obhájil svoje miesto a najmä nie malú cenu. Ide o kvalitný kus hardvéru, ktorý má dve dôležité kvality – kvalitu materiálu a výbornú funkčnosť. Pekný a luxusný vzhľad je iba bonus. G29 nie je pri cene skoro štyristo eur najlacnejší, ale dostanete to, za čo si zaplatíte. V tomto prípade si môžete byť istí, že dostávate jeden z najlepších hardvérov tohto druhu na trhu.

Klady

 • Luxusný vzhľad
 • Funkčnosť
 • Kvalita materiálu

Zápory

 • Vysoká cena

Informácie o produkte

Logitech G29 Driving Force 2015

 • Kategória: Herné ovládače
 • Šírka: 260 mm
 • Výška: 270 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 278 mm
 • Hmotnosť: 2250 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 380 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk