Samsung predstavuje vynikajúci SSD disk 990 PRO

Samsung predstavuje vynikajúci SSD disk 990 PRO

 

Spoločnosť Samsung Electronics, svetová jednotka vo vyspelých pamäťových technológiách, predstavila nový prírastok do radu SSD diskov 990 PRO s kapacitou 4 TB. V rade 990 PRO sú k dispozícii špičkové disky so zbernicou PCIe 4.0, technológiou Samsung V-NAND ôsmej generácie (V8) a vylepšeným ovládačom vlastnej výroby.

K hlavným prednostiam radu 990 PRO patria bleskurýchle čítanie aj zápis dát a tiež úsporná prevádzka. Disky sú optimalizované pre veľké dátové toky, hodia sa napríklad na grafické práce v 3D či rozlíšení 4K, na dátovú analýzu alebo náročné hry. Vďaka tomu sa tieto SSD disky výborne uplatnia v počítačoch, notebookoch, herných konzolách aj zložitejších výpočtových systémoch. Celková veľkosť zapísaných dát (TBW) narástla až na 2 400 TB, čo znamená posilnenú spoľahlivosť aj trvanlivosť. Rad 990 PRO tak ocenia najmä používatelia s vysokými nárokmi na kvalitu prenosu aj úložný priestor.

 

Hráči aj profesionálni tvorcovia grafického obsahu dnes potrebujú SSD disky s veľkou kapacitou a špičkovými parametrami. Nová verzia Samsung 990 PRO s kapacitou 4 TB je pre nich ideálnym riešením. Nároky na obsah vo vysokom rozlíšení a na ultrarýchle spracovanie dát neustále rastú a špičkové úložné priestory s rozhraním NVMe sú preto pre nové disky úplne zásadné.

Hangu Sohn, viceprezident tímu pre pamäťové médiá v Samsung Electronics

 

Najlepší výkon aj kapacita vo svojej triede

Do výbavy nových diskov patria proprietárne technológie Samsungu V8 a vylepšený ovládač, vďaka čomu model 990 PRO so 4 TB dosahuje takmer maximálny možný výkon pri zariadeniach so zbernicou PCIe 4.0 – sekvenčné čítanie dosahuje rýchlosť 7450 MB/s, zápis 6900 MB/s. Aj vďaka rozšírenej kapacite na 4 TB narástla rýchlosť náhodného čítania a zápisu na 1600 K, resp. 1550 K IOPS, čo je nepochybne dobrá správa pre hráčov, profesionálov z kreatívnych odborov i technologických nadšencov všeobecne.

SSD disk 990 PRO s kapacitou 4 TB ponúka vôbec najrýchlejšie náhodné čítanie zo všetkých zariadení s rozhraním PCIe 4.0 na súčasnom trhu, čo znamená podstatne menej zaseknutých hier, rýchlejšie načítanie videozáznamov vo vysokej kvalite aj plynulejšie hry. Pri špičkových hrách s podporou najmodernejších herných technológií dokáže disk 990 PRO skrátiť oneskorenia, teda konzistentne udržiavať vyššie obrazové frekvencie.

Úsporná prevádzka a spoľahlivé ovládanie teploty

Disk 990 PRO sa vyznačuje mimoriadne úspornou prevádzkou, v porovnaní s predchádzajúcim radom 980 PRO má až o polovicu nižšiu spotrebu. Ovládač má niklový povrch a samotný disk je vybavený štítkom pre rovnomernú distribúciu tepla, aby sa disk neprehrieval a nedochádzalo k výkyvom vo výkonnosti. Verzia 990 PRO with Heatsink je navyše, ako názov napovedá, vybavená efektívnym kompaktným zariadením na pohlcovanie tepla, čo príde vhod pri moderných hrách a ďalších operáciách náročných na výkon. Disk je kompatibilný s najmodernejšími hernými konzolami a efektívne prispieva ku kratšej inštalácii a načítaniu hier. Zároveň bráni prestojom a tuhnutiu, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku prehriatia systému.

Jednostranný SSD disk s kapacitou 4 TB pre ultratenké notebooky

Vďaka najnovšej generácii technológie Samsung V8 1Tb NAND a proprietárnej technológii memory stackingu má 990 PRO s kapacitou 4 TB jednostrannú konštrukciu M.2, je teda štíhlejší ako obojstranné SSD disky rovnakého typu. Odpadajú teda problémy spojené s využitím obojstranných M.2 diskov v ultratenkých notebookoch (niektoré nemožno nainštalovať vôbec, inokedy hrozí poškodenie ďalších súčiastok). Jednostranné prevedenie pritom nijako neobmedzuje kapacitu ani výkon disku.

Softvér Samsung Magician a dostupnosť

O optimálnu prácu disku sa stará aj softvér Samsung Magician, vďaka ktorému je vždy k dispozícii aktuálny firmvér, ovládače aj ďalšie nastavenia. Softvér navyše umožňuje pružne nastaviť a optimalizovať výkonnosť disku podľa priania používateľa. Vo verzii 990 PRO with Heatsink je k dispozícii aj podpora RGB, takže si hráči môžu nastaviť farby a efekty LED diód. Nová verzia softvéru Magician 8.0 bude k dispozícii počas septembra ako integrovaný softvér pre SSD disky, prenosné SSD médiá, pamäťové karty a USB flashdisky.

Modely 990 PRO a 990 PRO with Heatsink s kapacitou 4 TB budú k dispozícii v prvej polovici septembra 2023. Modely radu 990 PRO s kapacitami 1 a 2 TB je možné už teraz zakúpiť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk