Šéf Gamestopu: Diskové mechaniky by mali byť povinnou výbavou konzol

Šéf Gamestopu: Diskové mechaniky by mali byť povinnou výbavou konzol

 

Snaha o záchranu spoločnosti?

Zatiaľ čo herný svet sa pomaly ale isto presúva k digitálnej distribúcii, tak mnohí analytici sa už predháňajú v predpokladoch, kedy príde čisto digitálna konzolová generácia. A zatiaľ čo počet hráčov, ktorí by boli proti sa postupne zmenšuje, tak proti vystúpil aj súčasný šéf amerického herného reťazca Gamestop Ryan Cohen.

Ten prehlásil, že disková mechanika by mala byť povinnou výbavou konzol: „Spotrebitelia tiež investovali svoje ťažko zarobené peniaze do fyzických videohier. Na konzolách by sa mali vyžadovať diskové mechaniky,“ napísal.

Odhliadnuc od problematiky hernej prezervácie sú však jeho pohnútky celkom jasné. Spoločnosť Gamestop v čase výlučného nakupovania fyzických kópií produkovala najväčšie tržby a zisky, no s postupným prechodom na digitálnu distribúciu sa začali finančné problémy tohto giganta. Je teda v Cohenovom záujme, aby sa trh s fyzickými hrami zachoval čo možno najdlhšie.

Podľa analýzy GamesIndustry.biz bolo iba 28% hier na konzolách v roku 2022 predaných vo forme krabicovej verzie a zvyšných 72% bolo predaných digitálne. Tento pomer sa presúva v prospech digitálnej distribúcie prakticky od začiatku PS4/XOne generácie konzol a celý proces ešte viac urýchlila pandémia COVID-19.

Navyše, podľa dostupných informácií chystá Sony novú revíziu PlayStation 5 konzoly, ktorá bude v základe predávaná bez Blu-ray mechaniky – tú si bude môcť zákazník dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Dá sa teda predpokladať, že aj týmto krokom počet čisto digitálnych užívateľov narastie. Microsoft má podľa odhadov analytikov oveľa väčší podiel digitálnej distribúcie a to vďaka čisto digitálnej Series S konzole. Posledným mohykánom tradičnej distribúcie hier je tak Nintendo, kde je podiel digitálnej distribúcie zatiaľ menšinový.

Zdroj: X/Gamespot

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk