Boli sme pri predstavení nového disku od WD ktorý poháňa sama temnota

Boli sme pri predstavení nového disku od WD ktorý poháňa sama temnota

 

Spoločnosť Western Digital, ktorá je pre bežných zákazníkov známa hlavne pod značkou WD, sa do vôd flashových dátových úložísk vydala už pred niekoľkými rokmi a nemôžeme sa veľmi čudovať. Bežné pevné disky majú, samozrejme, stále svoje miesto v počítačoch a iných zariadeniach, no stále viac im na krk dýchajú SSD disky zvyšovaním svojich kapacít pri konštantnom znižovaní cien, a to nehovoríme o násobne vyšších prenosových rýchlostiach, ktoré zvládnu urobiť aj z niekoľkoročného počítača opäť svižné zariadenie.

WD si s príchodom prvej generácie svojich WD Black SSD diskov a vylepšeniami zakomponovanými do druhej generácie vyslúžili veľmi pozitívne reakcie ako od hráčov, tak aj od profesionálov, a preto sa nemôžeme čudovať, keď sa s najnovšou, teda treťou generáciou snažia vysoko nastavenú latku opäť prekonať. Čo však ponúknuť navyše, keď už druhá generácia ponúkala NVMe štandard spolu s naozaj rešpektovateľnými prenosovými rýchlosťami a dlhou životnosťou? Vo WD si očividne povedali, že odpoveďou je o niečo vylepšiť každý jeden parameter a pridať pár bonusov.

Predstavenie nového radu WD Black diskov sa uskutočnilo v tematicky veľmi vhodných priestoroch nedávno otvoreného Múzea hier v Prahe, ktoré už navonok ukazuje svoju náklonnosť k hrám a všetkému hernému. Po vstupe sme mali pocit asi ako Charlie v továrni na čokoládu a nostalgia na nás útočila z každého kúta, kam sme pozreli.

Ten kontrast medzi arkádami a hernými konzolami starými desiatky rokov a predstavovaním úplnej novinky a toho najlepšieho, čo momentálne pre bežných spotrebiteľov existuje, bol naozaj citeľný. Vybavenie priestorov pritom vkusne pasovalo do herne ladenej atmosféry, s ktorou zástupcovia WD odhalili a bližšie predstavili novinku s názvom WD Black SN750 NVMe SSD.

Samozrejme, najprv sme sa dozvedeli pár informácií o tom, aké majú momentálne zákazníci preferencie, čo sa dátových úložísk týka, ako sa spoločnosti WD darí a aké má plány do budúcnosti.

Hlavnou hviezdou a tým najzaujímavejším bodom bolo ale predstavenie samotného disku. Ešte predtým krátka poznámka. Za zmenou názvu a pridaniu označenia SN750 je s najväčšou pravdepodobnosťou fakt, že prvá a druhá generácia WD Black M.2 SSD diskov mala to isté meno a pre laika nebolo jednoduché ju rozlíšiť. To by nebol taký veľký problém v prípade podobných parametrov, no prvá generácia mala rýchlosti v reálnom svete okolo 900/600 MB/s pri čítaní a zapisovaní, zatiaľ čo druhá ich vylepšila až na 1800/1800. Teraz je už však celý rad odlíšený a potenciálni záujemcovia budú vedieť, že si kupujú to najnovšie a najlepšie, čo má WD v ponuke.

Teraz už k špecifikám a špecifikáciám. Nové disky sú postavené na overenej architektúre 3D TLC NAND FLASH a ako pamäťové moduly, tak aj ovládač vyrába priamo spoločnosť WD. Vďaka tomu sú podľa jej zástupcov schopní promptne reagovať na veľké zmeny v technológiách, ako bola pre pár rokmi napríklad úplne nová platforma AMD Ryzen, a vydať firmvérový update, ktorý zabezpečí tú najlepšiu kompatibilitu a stabilné fungovanie. Dostupné kapacity 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB určite uspokoja široké spektrum záujemcov od bežných hráčov až po najväčších profesionálov.

Rýchlosťami až do 3470 MB/s pri čítaní a 3000 MB/s pri zapisovaní sa nové Black NVMe SSDčka radia medzi úplnú špičku a čo viac, podľa slov technika klopú na dvere maximálnej priepustnosti, akú PCIe Express Gen. 3 momentálne zvláda. Čiže tak, ako nie je možné kúpiť 2,5 palcové SSD s vyššími rýchlosťami ako 550-600 MB/s práve kvôli limitáciám SATA III konektora, je pri M.2 NVMe stropom hodnota 3500 MB/s. K takýmto hodnotám sa momentálne dokáže priblížiť len hŕstka diskov a ešte dôležitejšie je, či ich dokážu dosiahnuť iba krátkodobo/nárazovo s pomocou malej, no rýchlej SLC vyrovnávacej pamäti pri malých súboroch, alebo aj pri stálom toku dát. SN750 podľa WD dokáže svoje vysoké rýchlosti udržať aj dlhodobo, vďaka kombinácií silného hardvéru a šikovného softvéru a v redakcii sa nevieme dočkať, kedy si tento sľub overíme a snáď aj potvrdíme na vlastné oči.

Samozrejme, keď spomíname rýchlosti 3470/3000 MB/s, bavíme sa o rýchlostiach pri 1TB a 2TB modeloch, keďže nižšie kapacity ponúkajú síce stále rešpektovateľný výkon, no nie úplný top. WD sa okrem vysokých rýchlosti pri Black diskoch ale spolieha aj na ďalšie aspekty. Prvým je životnosť, ktorú bohato pokrývajú avizovanou výdržou 200/300/600/1200 TBW pri 250/500/1TB/2TB kapacitách. Druhým aspektom je nízky výdaj tepla a dlhá výdrž pod záťažou bez obmedzovania výkonu. A hoci nám zástupcovia spoločnosti povedali, že bežný disk z rady SN750 toho zvládne viac ako konkurencia aj bez pridaného chladiča, okrem „nahých” modelov ponúknu aj kúsky s pasívnym chladičom dizajnovaným spoločnosťou EKWB, ktorý okrem dobrého pocitu na duši a dlhodobých výkonov bez „thermal-throttlingu” vyzerá naozaj luxusne. Modely s chladičmi však budú o čosi drahšie a budú dostupné o niečo neskôr ako základná verzia, preto pokiaľ vaša matičná doska disponuje zabudovaným pasívnym chladičom alebo máte vyhliadnutý chladič od inej spoločnosti, nemusíte na EKWB verziu čakať. Posledným bonusom, vďaka ktorému sa nové Black SSD určite zapáčia vášnivým hráčom, je softvér, ktorý k ním spoločnosť WD pripravila a vďaka ktorému bude možné jednoducho zapnúť „herný” mód. Ten na disku na úkor nižšej spotreby nastaví okamžitú pripravenosť a neustále nízku odozvu, vďaka čomu bude schopný vyhľadávať a dodávať súbory permanentne bleskovou rýchlosťou. Hráči tak nebudú strácať čas na obrazovke s načítavaním úrovne.

Ako bodku za príjemnou prezentáciou potešil aj pohľad na darček, ktorý obdržal majiteľ a prevádzkovateľ Múzea hier Čeněk Cibien v podobe zarámovaného WD Black SN750, ktorý opätovne pripomenul kontrast medzi staručkým hardvérom a tým, kam sa technológiám podarilo dostať za tak krátku dobu.

Spoločnosti WD ďakujeme za pozvanie a vám, naši čitatelia, prinesieme plnohodnotnú recenziu na WD Black SN750 NVMe M.2 SSD už čoskoro.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk