Intel plánuje ukončiť podporu BIOSu

Intel plánuje ukončiť podporu BIOSu

 

S BIOSom sa chtiac-nechtiac stretol každý pokročilejší používateľ PC. Intel sa ale rozhodol, že je čas prejsť na nové, modernejšie UEFI, bez spätnej kompatibility s BIOSom. Kedy k tomu príde?

Intel plánuje definitívne technologicky zabiť spätnú kompatibilitu v roku 2020. UEFI je síce aktuálne najpoužívanejmším firmvérom základných dosiek, no jeho súčasťou je aj Compatibility Support Module (CSM), ktorý umžňuje spustiť počítač s klasickým BIOSom. Tento mód využívajú najmä používatelia starších operačným systémov alebo staršieho kusu hardvéru.

Aký má Intel dôvod aby ukončil podporu CSM vo svojich procesoroch? CSM mód do značnej miery sťažuje vývoj firmvéru, no hlavne je potenciálnym zdrojom bezpečnostných rizík. Dúfame, že Intel nebude ale vyžadovať bootovanie systému pomocou tzv. Secure bootu.

Ak teda používate starší systém ako Windows 7 32-bit alebo Windows Vista 64-bit, po roku 2020 tieto systémy spustíte len pomocou virtualizačných nástrojov ako napr. VirtualBox. To isté platí aj o majiteľoch grafických kariet, ktorých rok výroby je menší ako 2013. Operačný systém síce budete môcť používať bez problémov, ale do grafického rozhrania UEFI sa už nedostanete. Najväčší pozor si budú musieť dať používatelia rôzmych radičov alebo RAID kariet, ktorých kompatibilita sa líši od výrobcu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk