Boli sme pri predstavení počítačových noviniek spoločnosti Lenovo

Boli sme pri predstavení počítačových noviniek spoločnosti Lenovo

 

Thinkpad. Pre ľudí, ktorí už niekedy pracovali alebo pracujú pre väčšiu spoločnosť, je toto označenie veľmi dobre známe.

Pamätníci si možno ešte spomínajú, keď mala zariadenia z rady Think pod svojimi krídlami spoločnosť menom IBM, my ale dobre vieme, že už pekných pár rokov tieto produkty vyrába a vyvíja Lenovo. Sami sme mali možnosť pár rokov využívať ako pracovný počítač ostrieľaný model T420, odvtedy už ale ubehlo dosť času a preto keď sme dostali pozvánku na prezentáciu nových Lenovo počítačov určených pre náročných používateľov a biznis využitie, neváhali sme a pozvanie sme, samozrejme, prijali.

Na predstavenie si ľudia z Lenova vybrali priestory divadla Malá Scéna STU, v ktorých pre novinárov okrem malého pohostenia a zaujímavej prezentácie pripravili aj trošku kultúrneho vyžitia v podaní predstavenia TOP SECRETárka. Najväčšími hviezdami ale boli definitívne nové produkty.

Hlavnou dominantou miestnosti, v ktorej sa prezentácia odohrávala, bola veľká obrazovka a pri náprotivnej stene, ako nám aspoň bolo povedané, rad nových zariadení, ktoré sú ľahšie, menšie a odolnejšie. Zaujímavosťou je, že rad Think sa už nevzťahuje iba na notebooky, ale sú do neho zahrnuté aj tablety, dokovacie stanice a teraz po prvýkrát aj All-in-one počítač.

Našťastie nešlo o žiadnu masovú akciu, kde by sme sa museli za pomoci lakťov a kolien prebojovávať k vystaveným kúskom, aby sme uchmatli aspoň jeden polorozmazaný záber technologickej novinky. Celá sála takmer plná novinárov sa usporiadane premieľala v skupinkách a každý mal možnosť poriadne si prezrieť všetky vystavené zariadenia. Hoci na všetkých produktoch (okrem pripojiteľných klávesníc a dokov, samozrejme) bežali promo videá, ako to už pri takýchto prezentáciách býva, nikto nekontroloval ich používanie a tak sme sa mohli pozrieť aj na bližšie špecifikácie a odskúšať si na vlastné oči a prsty, ako rýchle, ľahké a príjemné sú na používanie. Teraz si ešte netrúfneme zhodnotiť, aké sú produkty z rady Think dobré na denné používanie, to odhalí až extenzívne testovanie počas recenzovania, ale nové ThinkPady sú, čo sa váhy, pocitu a výdrže úplne inde ako staršie rady.

Po krátkom oboznámení sa s produktami a nezáväzných rozhovoroch s redaktormi iných slovenských publikácii a portálov už ale prišiel čas na samotnú prezentáciu, ktorú viedol Radoslav Slezák, ktorý v Lenovo zastáva pozíciu SMB Sales Representative.

Prvým predstaveným produktom bol 14-palcový ThinkPad X1 Tablet, ultravýkonný pracovný ťahúň, ktorého výdrž alebo funkcionalita sa dá s pomocou pripojiteľných doplnkov rozšíriť nad očakávania. Ide o štyri moduly, ktoré sa dajú zacvaknúť do spodnej časti a tablet tak získa buď 6 hodín výdrže navyše s USB 3.0 a HDMI koncovkami a možnosť dokovať za pomoci zariadenia OneLink, modul s úložiskom pera a USB 3.0, schopnosť zobraziť obrazovku na stene s pomocou modulu s projektorom, alebo čo nás osobne nadchlo - modul s 3D fotoaparátom schopným nasnímať predmety alebo okolie a zaniesť ho do súboru ako 3D model. Samozrejme, k tabletu je možnosť dokúpiť aj klávenicu, ktorá sa na zariadenie uchytí s pomocou magnetov. V obchodoch sa tohto modelu dočkáme už tento mesiac a cena začína tesne pod hranicou 2000 eur.

Nasledovalo opäť zariadenie s 14-palcovou obrazovku, tentokrát ale vo forme ultrabooku s názvom ThinkPad X1 Carbon. O tomto zariadení, vlajkovej lodi pracovných ultrabookov od Lenovo, alebo teda o jeho predošlej generácii sme toho už veľa počuli a drvivá väčšina používateľských hodnotení bolo nadmieru pozitívnych. Zaujímalo nás, čo teda priniesol tento „facelift“. V skratke ide hlavne o použitie najnovších Intel procesorov s architektúrou Skylake, čo zlepšilo výdrž až na 11 hodín a takisto zníženie váhy na 1,1 kila a hrúbky na 16,45 milimetrov. Takisto sa vylepšeniu nevyhla ani čítačka odtlačkov, ktorá je už dotyková a prst tak cez ňu netreba nijako ťahať, alebo s ním na nej tancovať. O úložisko sa starajú exkluzívne disky typu SSD, od 128 GB v normálnom 2,5 palcovom formáte, až po 1TB vo formáte NVMe. Pokiaľ vás tento ultrabook zaujal, bude sa dať kúpiť už čoskoro a základný model by mal stáť 1469 eur s DPH.

Ďalšími produktami, ktoré plánujú potešiť mobilných pracantov, ktorí od zariadení očakávajú nielen dlhú výdrž a výkon, ale aj dotykovú obrazovku a možnosť jednoducho sa premeniť na tablet, sú ThinkPad Yoga 260, Yoga 460 a X1 Yoga. Model Yoga 260 ponúka 12,5 palcové IPS displeje vo verziách HD (1366 x 768) a FHD (1920 x 1080), výdrž do 10 hodín, váhu okolo 1,3 kila a Skylake procesory. Yoga 460 zvyšuje rozmery obrazovky na 14 palcov, rovnako typu IPS s rozlíšením buď FHD1 1080p alebo WQHD 1440p a váha sa oproti svojmu malému bratovi zvýšila na 1,8 kila. Samozrejmosťou je Skylake CPU, ale dobrou správou je aj možnosť objednať si verziu s diskrétnou grafickou kartou GeForce 940M s pamäťou 2 GB. V neposlednom rade je X1 Yoga, ponúkajúca 14 palcové monitory, tentokrát ale Lenovo naozaj inovovalo a na výber sú tak okrem 1440p IPS obrazovky aj OLED panely s rozlíšením 1080p a 1440p. Pri OLED paneloch ale výdrž z avizovaných 11 hodín klesá na 8. Našťastie až 16 GB DDR3L pamäte, možnosť osadiť tento stroj NVMe SSD-čkom s kapacitou až 1 terabajt a váha pod 1,3 kila radí X1 Yoga medzi absolútnu špičku, aspoň čo sa parametrov týka. Všetky tri modely sa do obchodov dostanú už čoskoro, hádam s výnimkou modelov X1 Yoga s OLED displejmi, ktorých predaj je plánovaný na apríl. Základné verzie by mali stáť 1209 eur za Yoga 260, 1189 eur za Yoga 460 a model X1 Yoga 2129 eur s DPH.

Lenovo našťastie nezabúda ani na používateľov, ktorí nepotrebujú mať namiesto notebooku transformera a ani im nevadí pár gramov hmotnosti v batohu navyše. Pre tých tu je nový ThinkPad T460S, ktorý ponúka osvedčenú kvalitu s pár vylepšeniami. Tými sú hlavne podpora vPro Skylake procesorov a 4G LTE-A sietí, až 20 GB DDR4 RAM a kruté testovanie vojenskou špecifikáciou 12 MIL-SPEC, ktorou si tento model prešiel. To všetko v spojení s batériou ponúkajúcou až 13-hodinovú výdrž a hmotnosťou okolo 1,7 kila by malo uspokojiť aj tých najnáročnejších. Cena za základný model T460S začína pod hranicou 1300 eur.

Posledným z počítačov, s ktorými sme sa mali možnosť stretnúť aj naživo, bola absolútna novinka s návom ThinkCentre X1. Ide o takzvané All-in-one zariadnie, kde sa všetok hardvér ukrýva za monitorom a nazapratáva tak priestor pri, pod, alebo na stole. X1 AIO predstavuje, aspoň podľa nášho názoru naozaj krásny kúsok technológie, za ktorý by sa nehanbili na stole ani tí najznámejší dizajnéri. Pritom si vraj podobne ako T460S prešiel radom vojenských testov, kde bola zistená a doladená jeho odolnosť voči špine prachu a hrubému používaniu. Na margo monitora môžeme povedať iba toľko, že 23,8 FHD IPS panel síce ulahodí oku, ale čakáme, kedy Lenovo oznámi verzie s 2K alebo rovno 4K, a to aj vo verzii OLED. Tie, ak sa ich rozhodne Lenovo vyrobiť, budú ale určite drahšie ako základná verzia X1 AIO, ktorej cena by mala byť 1299 eur.

Akoby medzi rečou sme sa ešte dozvedeli, že sa Lenovo rozhodlo vyplniť menšiu medzeru vo svojej ponuke, pretože si uvedomili, že ponúkajú výrobky s 12 aj 14-palcovými obrazovkami, ale nič medzi tým. Preto sa už čoskoro v obchodoch objaví ThinkPad 13. Po pravde síce nemá presne 13-palcovú obrazovku, ale jej rozmery sú 13,3 palca. To by ale nemalo odradiť od zvyšku jeho komponentov, ktorými sú Skylake procesory až po radu i5, až 16 GB DDR4 RAM, 9-hodinová výdrž batérie s HD a FHD monitormi a zase raz potvrdenie absolvovania Mil-Spec testov. Cenu sme sa , nanešťastie, nedozvedeli, aj keď očakávame, že bude nižšia ako pri modely T460S, ale vieme, že z výrobných liniek zídu prvé kúsky pre zákazníkov už 7. marca.

Thinkpad 13

Týmto sme síce úspešne absolvovali predstavenie všetkého nového výpočtového hardvéru, ale správny rečník dokáže zaujať aj keď sa zdá, že všetko dôležité a zaujímavé už odznelo. V tomto prípade sa ostať počúvať určite oplatilo, pretože sme sa dozvedeli niečo viac o troch počítačových doplnkoch nielen pre počítače z radu Think. Prvými dvoma sú dokovacie stanice a ThinkPad OneLink+ a WiGig Dock. OneLink+ je vylepšenou verziou drôtovej dokovacej stanice, ktorej vývoj bol podľa slov Radoslava Slezáka ovplyvnený spätnou väzbou od zákazníkov. Preto už nie je napríklad toto zariadenie vertikálne, ale krabička leží pevne na stole kvôli sťažnostiam s prevrhovaním.

Takisto prešiel zmenou aj samotný konektor, kedy bol zvýšený počet prepojení, aby sa dosiahol rýchlejší tok dát a priepustnosť. Našťastie ľudia so starším hardvérom, ktorý by si chceli fungovať s novým dokom nemusia zúfať, pretože Lenovo ponúka aj konektor na prepojenie týchto dvoch rozdielnych generácii (Apple by si z takéhoto prístupu mohlo veľa naučiť). Druhý dok s menom WiGig funguje bezdrôtovo, takže keď si ho doma nastavíte k monitorom, perifériám a zapojíte doňho internet, váš Lenovo počítač sa automaticky pripojí, keď si ho napríklad položíte na stôl a hneď môžete fungovať na veľkej obrazovke. Ako nápad to vyzerá byť skvelé, až recenzie od používateľov ale úkažu, či tento systém neukrýva žiadne muchy.

WiGig Dock

A teraz už len pár riadkov o poslednom doplnku, ktorý ale aspoň nás osobne naozaj zaujal, hoci ide o celkom obyčajnú vec. Ide o myš s menom ThinkPad X1 Wireless Touch Mouse a tak ako jej meno je dlhý aj zoznam vecí, ktoré dokáže. Hneď prvou zaujímavosťou je napríklad podpora dvojakého bezdrôtového pripojenia, či už s pomocou Bluetooth alebo cez 2,4 GHz Wi-Fi. Okrem normálneho myšovania ale X1 Mouse zvĺádne aj prezentácie, a to s pomocou touchpadu, ktorý sa ukrýva na spodnej strane a páru tlačidiel na posúvanie dokumentov. Bluetooth konektor do počítaču sa šikovne ukrýva v tajnej prepážke, ktorá obsahuje takisto micro-USB port na nabíjanie a celý dizajn je tak tenký, že by nemal robiť problém vo vrecku saka, aj keď vyzerá byť dostatočne robustný aj pre používaťelov s väčšími rukami. Neboli by sme prekvapení, keby sa táto myš stala neoceniteľnou súčasťou pracovnej výbavy pre ľudí, ktorí trávia prezentáciami niekoľko hodín denne.

Celkovo sa nám veľmi páči, akým smerom sa Lenovo a jeho výrobky uberajú, hoci na sto percent budeme presvedčení, až keď budeme mať možnosť tieto produkty extenzívne odskúšať. Rada Think ale vždy znamenala a zdá sa, že stále znamená kvalitu a vysokú produktivitu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk