• Hlavná stránka
  • Eventy
  • Y-Games
  • Zákulisie príprav turnajov Y-Games a MSR odhaľuje v rozhovore jeden z hlavných organizátorov Miroslav Kratochvíl
Zákulisie príprav turnajov Y-Games a MSR odhaľuje v rozhovore jeden z hlavných organizátorov Miroslav Kratochvíl

Zákulisie príprav turnajov Y-Games a MSR odhaľuje v rozhovore jeden z hlavných organizátorov Miroslav Kratochvíl

Druhé Majstrovstvá Slovenska v elektronických športoch (MSR) z dielne organizátorov Y-Games sa pomaly, ale isto blížia. MSR 2017 sľubujú hráčom a návštevníkom neopakovateľný herný zážitok.
Avšak, čo všetko obnáša samotná príprava turnaja a koľko práce v sebe vlastne skrýva? Zopár zaujímavých informácií o zákulisí turnajov Y-Games a MSR Vám prinesie Miroslav Kratochvíl, jeden zo zakladateľov Y-Games.

Ahoj Miro, opäť ťa vítam v Gamesite a vopred ti chcem poďakovať za tvoju ochotu odhaliť niečo zo zákulisia Y-Games a MSR. V prvom rade by som ťa chcela poprosiť o krátky “výlet do histórie” Y-Games. Ako a kedy to všetko začalo ?

Y-Games vznikol presne 08.03.2014 ako komorný herný turnaj organizovaný vo vysokoškolskej jedálni v Mlynskej doline v Bratislave. Zúčastnilo sa ho cca 64 hráčov a pár desiatok divákov. Pri jeho začiatkoch stálo aj občianske združenie Ynet, ktoré svojimi členmi značnou mierou prispelo k rozvoju turnaja a nebyť nich, možno by ani nikdy nevznikol. S nostalgiou spomíname ako sa Y-Games niesol vo veľmi priateľskom duchu, ktorý sa nám myslím stále darí zachovať aj dnes.

Prejdime teraz k samotnému organizovaniu turnaja. Kedy približne začínate s prípravami na Y-Games resp. MSR?

Vlastne takmer hneď po ukončení predchádzajúceho turnaja. Ako prvý získavame feedback od návštevníkov a hráčov, ktorý nám pomôže zistiť, čo sa im páčilo a čo naopak treba vylepšiť. Krátko na to si určíme dátum konania ďalšieho podujatia, a začíname odznova. Človek by si povedal, že čím ďalej bude organizovanie menej náročné, ale niekedy mám pocit, že opak je pravdou.

Čo všetko treba zabezpečiť na turnaji?

Ťažko odpovedať na túto otázku, pretože je toho veľmi veľa. Aby si to fanúšikovia vedeli aspoň približne predstaviť, tak to skúsim rozpísať v oblastiach - Partneri, Technika, Marketing, Personál, Dobrovoľníci, Materiálne zabezpečenie, Catering, Hostia, Program, Atrakcie, Ubytovanie, Expo zóna a mnoho ďalších. Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že budovu dostaneme do užívania cca piatok okolo obeda a sobotu skoro ráno musí byť všetko pripravené. Následne turnaj končí v nedeľu večer a v pondelok ráno musí byť všetko v pôvodnom stave pripravené na vyučovanie.

To sa potom organizátori moc nevyspia. Čo všetko sa pripravuje počas tej jednej noci?

No nevyspia, ale našťastie už fungujeme na zmeny, takže unavení ľudia z piatka si môžu ísť po dokončení príprav chvíľu oddýchnuť. Niektoré pozície však ešte stále nemajú náhradníka, takže musia spať iba pár hodín za celé 3 dni.

Prejdem teraz k iným otázkam zo “zákulisia” turnaja a myslím, že toto bude zaujímať veľa hráčov. Ako je to vlastne s prizepoolmi a nastavovaním ich výšky?

Dobre, že sa na to pýtaš, pretože toto je vec, ktorú veľa ľudí zrejme nechápe. Niektorí fanúšikovia totiž rátajú výšku prizepoolu tak, že si vynásobia množstvo prihlásených hráčov s registračným poplatkom na jednu osobu a myslia si, že presne takúto sumu by mali víťazi dostať. Realita je však trochu iná. S turnajom je spojené veľké množstvo výdavkov, o ktorých fanúšikovia buď netušia alebo si ich neuvedomujú. Napríklad prenájom priestorov, techniky, zabezpečenia elektrickej a internetovej siete, streamov, programu a mnohých ďalších vecí. Treba si uvedomiť, že každé jedno vylepšenie, ktoré robíme niečo stojí alebo si vyžaduje nemalú investíciu.

Taktiež určite nemožno náš turnaj porovnávať s inými akciami, ktoré majú iné priestory, registračné poplatky, program a technické zabezpečenie pre hráčov a návštevníkov. Každý polrok sa nám napriek všetkým okolnostiam darí zlepšovať turnaj a zvyšovať garantovaný prizepool, ktorý je hráčom vyplatený, bez ohľadu na to, koľko súťažiacich sa prihlási do turnaja.

Prepáč za priamu otázku ale často sa organizátorom herných turnajov vyčíta že E-Sport je jeden veľký biznis. Ako to vnímaš ty? 

Všimol som si podobné reakcie a celkom im nerozumiem. Pokiaľ sú moje informácie správne, tak takmer všetky turnaje na Slovensku sú v červených číslach alebo už museli ukončiť svoju činnosť. Rád by som povedal, že sme v tomto výnimkou, ale bohužiaľ musíme turnaj stále vykrývať z vlastných zdrojov a počkať, kým sa to raz všetko vráti. Aby som však nebol skeptický musím povedať, že po necelých 4 rokoch sme na dobrej ceste a týmto apelujem aj na ostatných organizátorov, aby vydržali a nevzdávali to.

Keď si to už načrtol, ako vnímate konkurenciu a ostatné turnaje, s ktorými sa poslednú dobu akoby roztrhlo vrece ? 

Vnímam to pozitívne. Aj keď sa k nám na našu osobu občas dostávajú nie moc príjemne informácie zo strany konkurencie, snažíme sa to ignorovať a hladíme si svojho. Zdravá konkurencia je dobrá, pretože nás svojím spôsobom núti neustále sa zlepšovať. Čím viac turnajov bude, tým sa povedomie o e-sporte dostáva bližšie k ľuďom. Nedávno bol napríklad turnaj Y-Games v hlavných správach na Markíze, čo považujeme za také malé víťazstvo, pretože doteraz podobné turnaje, všetky väčšie média viacmenej ignorovali.

Neuvažovalo sa o zmene priestorov turnaja? Predsa len počet fanúšikov a hráčov neustále narastá a priestory FIIT STU už asi nestačia :). 

Priestory FIIT STU sú na tento typ eventu veľmi dobré avšak, ako si spomenula, narážame na kapacitné obmedzenia pre hráčov. Radi by sme sa presunuli na nejaké výstavisko a poskytli hráčom viac priestoru a väčší počet hier, ale bohužiaľ prenájmy v takýchto priestoroch sú pre nás zatiaľ cenovo nedostupné. Nejde však iba o samotný prenájom priestoru, ale aj veľa vecí súvisiacich s ním, ktoré by bolo potrebné objednať a sú finančne nákladné, ako napríklad kvalitné internetové pripojenie či stoly a stoličky pre hráčov.

Prejdime k nadchádzajúcim MSR 2017? Nejaké novinky?

Áno. Prinášame novú hru na turnaj, ktorou je Clash Royal. Opäť raz sme navýšili garantovaný prizepool a obmedzili sme kapacitu súťažných tímov a hráčov na jednotlivých hrách. Z tohto dôvodu nebude potrebná online kvalifikácia, čo hráči určite ocenia. Novinkou na MSR 2017 bude aj možnosť stávkovať na vybrané zápasy na turnaji vďaka našemu partnerovi Fortuna. Myslím, že sme prvý herný turnaj na Slovensku, ktorému sa niečo podobné poradilo a mám z toho veľkú radosť.

Máš aj nejaké novinky ohľadne programu? 

Konkrétne mená hostí sú v štádiu riešenia. Momentálne sme ešte len začali, ale už teraz máme potvrdené naozaj zvučné mená, na ktoré sa aj ja osobne veľmi teším, že ich konečne osobne spoznám. Postupne budeme mená všetkých hostí zverejňovať na našich sociálnych sieťach. Určite bude opäť prebiehať obľúbená Cosplay súťaž, ktorej úroveň sa neustále zvyšuje a showmatch so známymi osobnosťami. Naposledy boli veľmi dobré reakcie aj na Stand Up comedy s prevažne hernou tématikou, ktorú by sme opäť radi zakomponovali do programu. Takisto pripravujeme najväčšiu Virtual Reality zónu, akú doposiaľ mohli návštevnici vidieť a všeobecne sme sa zamerali na poskytnutí väčšieho počtu zaujímavých atrakcií pre divákov.

Tak teda na ďalšie novinky si ešte počkáme. Chcel by si niečo odkázať Gamesite fanúšikom?

Verím, že veľa fanúšikov Gamesite je aj fanúšikmi Y-Games a tak by som ich touto cestou chcel pozvať, aby prišli podporiť svoj obľúbený tím, vyskúšali si technologické novinky v Y-Tech Expo zóne, zapojili sa do turnaja ako hráči alebo sa prišli pozrieť na zaujímavý program na hlavnom stagei. Všetci ostatní, ktorí sa nezúčastnia na turnaji, môžu síce sledovať program a zápasy cez náš online stream, ale prídu tak o možnosť zažiť jedinečnú hernú atmosféru na vlastne koži.

Tak ti teda ďakujem za rozhovor a želám, nech sa MSR 2017 vydaria.

Viac infromácií o turnajoch Y-Games a MSR nájdete na oficiálnom webe ygames.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

Pozrite si, ako to vyzeralo na predchádzajúcich turnajoch Y-Games 2017 a MSR 2016. 

Zdroj: obrázky - Y-Games a Daniel Paulíny

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk