Náš report z akcie Y-GAMES Winter Challenge 2016

Náš report z akcie Y-GAMES Winter Challenge 2016

Počas tohto víkendu prebehla v Bratislave najväčšia gejmerská akcia, ktorá v sebe spája turnaje a zábavu, no predovšetkým miesto kde sa stretne naša špička profesionálnych hráčov a zmeria si sily v najznámejších progamingových hrách. Poďme sa teda spoločne pozrieť nato, ako dopadol Y-Games Winter Challenge 2016.

Hneď na úvod musím pochváliť organizátorov za to, že opäť zvolili rovnaké priestory, ako v prípade Summer Challenge, keďže Fakulta informatiky a informačných technológií je jednoducho výborná voľba. Veľké priestory a jednoduchá orientácia hrajú prím na podobných akciách. 

Hneď pred vstupom mali návštevníci možnosť občerstviť sa, posedieť si a vyskúšať si napríklad streľbu lukom, ktorá sa páčila predovšetkým našej redakcii. Vo vnútri to samozrejme vrelo tou najlepšou možnou atmosférou. Čakali na nás rôzne sprievodné akcie, ktoré nám vyplnili čas medzi samotnými turnajmi.

Nás predovšetkým zaujal stánok Sony, ktorý si priniesol na Y-Games ich najnovší produkt PlayStation VR. Návštevníci mali teda jedinečnú možnosť vyskúšať si riešenie virtuálnej reality v podaní PlayStationu.

Pokiaľ vás virtuálna realita zaujala, v stánku HP ste si mohli vyskúšať VR headset z dielne HTC – HTC Vive. Pri PlayStation VR ste v podstate len sedeli na stoličke a vychutnávali si virtuálnu realitu, no pri HTC Vive, ste sa mohli poprechádzať a vyskúšať si aj ovládače tohto headsetu.

Hneď oproti stánku HP ste mohli natrafiť na ten náš. Opäť sme si pre vás pripravili možnosť zahrať si na konzolách XBOX One a PlayStation 4. V prvý deň ste si mohli ohmatať aká je nová Forza 3 a na ten ďalší ste si mohli zmerať sily vo FIFA 17. Okrem našej pôvabnej pomocníčky ste si v stánku mohli všimnúť aj počítač z dielne GIGABYTE. Ten predovšetkým vynikal svojou základnou doskou Gigabyte X170 Extreme ECC, ktorá podporuje pamäte ECC a poradí si aj s procesormi Xeon. V stánku bola k dispozícii aj nová nereferenčná grafická karta Gigabyte RX480 G1 Gaming, o ktorej si môžete prečítať v našej recenzii. Správnym gejmerom určite neunikla ani skvelá základná doska Gigabyte Z170-HD3P. Jej prednosti sú predovšetkým v podpore procesorov Intel Core 6tej generácie a nových pamätí DDR4. Mňa osobne zaujala aj svojím konektorom USB 3.1 typu C.

O kúsok ďalej ste mohli naraziť na stánok obchodu Progamingshop.sk. Ten si na Y-Games priniesol hneď niekoľko produktov, ktoré ste si mohli na mieste zakúpiť. Potešila predovšetkým možnosť pozrieť sa na balenie Steam Controlleru a taktiež aj zariadenia Steam Link.

Na svoje si prišli aj fanúšikovia progamingu, respektíve všetkého možného príslušenstva pre profesionálnych hráčov. Nemôžem zabudnúť na Ivana „Dev1“ Lazarova, ktorý taktiež prispel svojim stánkom. Priniesol si so sebou svoje podložky, a okuliare o ktorých vám prinesieme už čoskoro recenziu.

Svoje produkty nám prišla ukázať aj spoločnosť MSI. V ich stánku ste sa mohli pozrieť na to, ako vyzerá ich riešenie grafickej karty Radeon RX470 GAMING X 4G a taktiež napríklad základnú dosku B150 Gaming M3. Zaujala mITX doska Z170I GAMING PRO AC s podporou DDR4 pamätí a možnosťou pretaktovania s technológiou Game Boost.

Ani stánok ASUS nezaháľal. Priniesli nám ukázať herné notebooky série G, ktoré sú primárne určené hráčom. Zaujal nás 15 palcový ASUS GL552 s i7-6700HQ procesorom a grafickou kartou GeForce GTX960M, na ktorom ste si mohli vyskúšať najnovšieho DOOMa. Pokiaľ vás zaujímajú mobilné telefóny, tak vás možno zaujal ich smartfón ASUS ZenFone 3.

Na Y-games samozrejme nechýbali ani stojany s hernými konzolami od Microsoftu a Sony, ktoré už tradične obsahovali demá tých najzásadnejších titulov oboch stajní. Pokiaľ vás nudili moderné hry, mohli ste svoj čas krátiť v retro kútiku, ktorý som si vychutnal. Zahrať ste si mohli hry zo systémov Atari 2600, Nintendo NES, prípadne tituly prvého PlayStation.

O ďalšiu zábavu sa postarali špeciálni hostia. V panelovej diskusii ste mohli osloviť známych slovenských a českých streamerov či youtuberov. Už tradične nechýbal Žolik, ktorý bol sprevádzaný svojím spojencom Grinderom. Naraziť ste mohli aj na Mateja Zrebného a taktiež na Michala „#Donato“ Decita. Asi najzaujímavejšia bola diskusia internetových hviezd so Sajfom, ktorá rozosmiala snáď každého.

A ako dopadla najpodstatnejšia časť Y-Games? Okrem menšieho incidentu s tímom Fraternitas v rámci turnaja League of Legends, na výbornú. Domáca progamingová špička si prišla zmerať sily s ostatnými hráčmi a nazbierať cenné body v prvom ročníku "Majstrovstvá SR v elektronických športoch". Na turnaji nechýbali tie najzásadnejšie progamingové tituly ako Counter Strike: GO, DOTA 2, League of Legends, Hearstone, Rocket League a novinkou bol turnaj v Killer Instinct.

Counter Strike: GO

Tu dominoval tím eXtatus. Všetci s napätím očakávali, ako sa bude dariť chalanom s eSuba.Intel, ktorí hájili prvenstvo zo Summer Challenge 2016. V prvom zápase eXtatus s eSubou prehral a prepadol sa tak do Loser Bracketu. Ten síce prešli hladko, no vo finálovom repete bola miska váh opäť naklonená tímu eXtatus.

DOTA 2

Bratislava Major. Tak by sa dal nazvať turnaj v hre DOTA 2, prebiehajúci na Y-Games. A ani tu sa nepodarilo obhájiť titul z poslednej sezóny. Tretí skončil tím Peasant Gaming. Druhé miesto patrilo tímu Necroraisers. V divácky atraktívnom finále nestačili na eERINES, ktorí na Summer Challenge skončili druhí. Tentokrát si eERINES odniesli sympatickú výhru v hodnote 750€.

League of Legends

Tu sa titul obhájil. Chalani z tímu eXtatus si vo finále poradili s borcami z Revital Gaming v pomere 2:0. Tretie miesto patrí českému zoskupeniu NR. DIGITOR. Trochu zamrzelo nedorozumenie s tímom Fraternitas, no pevne verím, že sa podobných nedorozumení organizátori a predovšetkým prihlásené tímy v budúcnosti vyvarujú.

Heartstone

Na zlato dosiahol zástupca Eclot Gamming, Martim, ktorý vo finále zdolal Mirrariho.

FIFA 16

V tomto turnaji nebola núdza o napínavé momenty, tak ako to býva aj skutočnom futbale. Z celkového víťazstva sa tešil hráč s prezývkou SorryForWinning. Na druhom mieste sa umiestnil RoToX Zilnacik a tretí skončil frostiee.

COSPLAY

Okrem progamingových turnajov je príjemným spestrením Y-Games akcie aj súťaž cosplay. Na tohtoročnej Winter Challenge sa predstavilo dokopy 14 súťažiacich. Nežné pohlavie prevalcovalo to mužnejšie v pomere 13:1.
Svojou kvalitou cosplayu je to z roka na rok lepšie a porota v zložení Adurna the Fluffy Helper, Niky Cosplay a Katka Kasame Jesenská mala čo robiť, aby vybrali ten najlepší a najzaujímavejší. Nakoniec sa z víťazstva tešila Haylin. Striebro patrí Abik-chan a bronz KiuBe Delirium VanCristalium.

Čo dodať na záver? Azda len to, že si z Y-GAMES Winter Challenge 2016 odnášam len to dobré, pretože vďaka skvelým organizátorom, na mňa akcia pôsobila profesionálne a veľká vďaka patrí všetkým, ktorí pridali ruku k dielu. Ja vám zas ďakujem za váš čas a pevne verím, že ak ste sa doteraz akcii Y-GAMES vyhýbali, tak budúcu sezónu určite nevynecháte.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk