Y-Games - pokračovanie kvalitnej progamingovej tradície

Y-Games - pokračovanie kvalitnej progamingovej tradície

Slovensko na poli herných výstav neprináša až toľko možností, a preto sme vždy radi, keď sa môžeme nejakej zúčastniť. Gamesite.sk veľmi potešila účasť na tohtoročnom Y-Games, ktorý sme taktiež podporili ako hlavní mediálni partneri. A, ako inak, prinášame vám z tejto progamingovej akcie reportáž.

Akcie ako IstroCon alebo GameExpo sa už stali zaužívanými výstavami, na ktorých si hráči môžu nájsť čo-to nové z herného sveta a sem-tam i zo sveta technológií.Akcia Y-Games predstavuje na Slovensku novinku, a to v podobe progamingu. Ten je na Slovensku ešte stále v plienkach, no pomocou akcií ako Y-Games, kvalitných partnerov či rozrastajúcou sa základňou hráčov je možné, že letný Y-Games bude ešte omnoho kvalitnejší, ako bola jeho zimná premiéra.

Y-Games bol totiž ešte prednedávnom pomerne málo známy a zaujímala sa oň len úzka skupina ľudí. Minulý víkend sa, domnievame sa tvrdiť, začala celkom milá tradícia podujatia zameraného na progamingovú tématiku, tournamenty a LAN párty. Akcia sa konala na pôde STU v Bratislave, presnejšie na pôde Fakulty informatiky a informačných technológií. Ako hlavný mediálny partner nemohol chýbať ani Gamesite.sk so svojím stánkom. Noví či skalní fanúšikovia si od nás mohli odniesť tričko zdarma, stretnúť Hira či niekoho z gamesitového tímu.

Hlavným lákadlom Y-Games boli rozhodne turnaje, no počas akcie ste mohli navštíviť stánky niektorých z firiem prezentujúcich svoje, väčšinou herné produkty, herné príslušenstvo, ako napríklad E-Blue, Roccat, zahrať si na Microsoft konzolách s kamošmi Fifu, NHL či Just Dance. Turnaje boli rozdelené do niekoľkých hál a miestností a, samozrejme,hralo sa niekoľko rôznych hier. Hráči, tímy, amatéri či aj „pro“ hráči, sa do turnajov mohli zaregistrovať už pred začatím akcie a o konkurenciu tak bolo postarané.Zimný ročník Y-Games 2015 prilákal viac než 600 hráčov, ktorí medzi sebou súperili v nasledujúcich turnajoch: Dota 2, League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Hearstone, Fifa 2016 a Trackmania.

Najväčší úspech zožal turnaj v Counter Strike, do ktorého sa prihlásilo neuveriteľných 53 5-členných tímov. Hlavnú cenu slovenského Counter Strike majstra si odniesol po súboji s Fraternitas tím Majestic Lions. Celý turnaj komentoval známy slovenský streamer a komentátor Ivan „Dev1“ Lazarov a medzi hráčmi ste mohli stretnúť aj slovenskú Counter Strike legendu GuardiaNa z tímu NaVi. S GuardiaNom aj s komentátorom turnaja, Ivanom, vám v dohľadnej dobe prinesieme interview.

Aj keď sa CS-ko tešilo najväčšej popularite a známymi tvárami, na sucho neostali určite ani ostatné turnaje. Dota 2 si vyslúžila účasť 28 tímov, ktoré po prebojovaní sa zo základných skupín nakoniec našli svojho víťaza. Víťazným sa stal tím Black King Bar , ktorý obhájil minuloročné prvenstvo. Tím funguje pod vedením Rada Mikušku. Rado je zároveň zakladateľom Black King Baru, ktorý nájdete v Bratislave na Dunajskej ulici. Ide o podnik ladený v štýle herného sveta, kde okrem príjemného posedenia vo fantasy prostredí môžete stretnúť ďalších hráčov, sledovať pravidelné streamy z akcií (ako napr. ESL), zahrať si s priateľmi spoločenské hry či prečítať si fantasy literatúrua a určite si k tomu dať aj nejaké to pivo. Treba skonštatovať, že tím Black Kings zložený zo zvučných slovenských i českých mien má veľké ambície, a to nielen na tuzemskej scéne. Súrodeneckú trofej v MOBA hrách, si z League of Legends po strhujúcich postupoch základnou skupinou až do finále, odniesli Gunrunners AOC.

Futbalovým majstrom Fifa 2016, ktorej polčas sa hral 6 minút a hralo sa na obrovských telkách, Xbox One a pohodlných gaučoch, si nakoniec odniesol víťaz Marek Čunderlík.

V motošporte zas viedol taktiež chalan, kde v time attack móde Trackmanie, kde ste za 10 minút mali odjazdiť čo najlepšie kolo získal trofej slovenského majstra Trackmanie Miroslav Ferienčík

Na pôde Heartstone si prvenstvo vybojovala dievčina –Karolínka. Teší nás to o to viac, že hlavnú cenu do Hearstone turnaja, skrinku NZXT H440 venoval náš portál. Gratulujeme!

Motivácia vyhrať vo veľkej konkurencii bola teda viac než veľká, predsa len išlo o prestíž – získať titul majstra v najväčšom slovenskom turnaji. No to nebolo všetko. Výhercovia na popredných priečkach si so sebou odniesli výhry od partnerov v cene viac ako 6500 eur. Od poukážok na internetový nákup generálneho partnera Ygames – TPD, cez herné príslušenstvo od E-Blue až po samotné trofeje. Hrať bolo určite o čo a ceny výhercov rozhodne potešili. Okrem toho mali hráči možnosť zažiť kopec zábavy, stretnúť sa so zaujímavou hráčskou komunitou či plnými dúškami nasať netradičnú atmosféru, ktorú toto LAN podujatie rozhodne vyžarovalo.

Hlavné finálové zápasy sa hrali na hlavnom pódiu, na ktorom moderovanie už druhýkrát v rade zabezpečoval jeden zo zakladateľov DSfx tímu Peter Dráb, známy aj pod pseudonymom "Peso". Zaujímavosťou je, že predchádzajúci letný event podujatia, Y-Games Summer Challenge 2015, bol vôbec jeho prvou príležitosťou moderovať. Pri tejto príležitosti vznikla zaujímavá a prínosná spolupráca medzi DSfx teamom a organizátormi Y-Games. Tím DSfx je skupina prevažne audiovizuálnych umelcov od fotografov cez kameramanov,grafikov, hudobných umelcov až po moderátorov. Okrem zastrešovania oficiálneho aftermovie Y-Games patrí medzi doterajšie úspechy tímu napríklad krátkometrážny film White Line, ktorý získal 4 ocenenia na celosvetovom filmovom festivale 48 Hours Film Project a to: cenu za najlepšiu réžiu, kameru, strih a divácku cenu. Spomínané aftermovie budete môcť čoskoro vidieť okrem iného aj na facebooku DSfx .

Určite netreba opomenúť skvelo zabezpečenú interakciu celého podujatia a turnajov smerom k online divákom, a to prostredníctvom streamu, ktorý si pozrelo viac ako 30 000 fanúšikov. Hráči a fanúšikovia, ktorí sa do Bratislavy nemohli dostaviť osobne, mohli celé podujatie sledovať z pohodlia domova cez Twitch. Tí, ktorí sa však predsa len rozhodli prísť osobne, sa mohli stretnúť so slovenskými hernými tvárami ako Selassie, Dev1m, GuardiaNom či so Žolíkkom. Celodenný turnajový programspríjemnila a oživila súťaž v cosplay, kde okrem Y-Games poroty, mohli hlasovať aj diváci. Výsledné rozhodnutie nakoniec zvolilo za víťazku cosplaya Haylin a jej cosplay - Valindra z Neverwinter

Kompletné poradie výhercov si môžete prezrieť tu.

Nie je pochýb, že Y-Games ukázalo, že aj na malom Slovensku je nemalý záujem o progaming. Len oproti minulému roku navštívilo tohtoročné podujatie viac ako desaťnásobne viac návštevníkov, hráčov a tímov. S Winter TPD Y-Games sa teda lúčime so skvelými pocitmi a spomienkami a už teraz sa nevieme dočkať na letnú časť, kde sa snáď vidíme v ešte väčšom počte, s atraktívnejšími cenami a s novými firmami. Za tím Gamesite touto cetou ďakujeme organizátorom Y-Games, dobrovoľníkom, ale aj hráčom a fanúšikom, ktorí spravili z tohto podujatia naozaj skvelý celodenný zážitok.

Fotogaléria:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk