• Hlavná stránka
  • Eventy
  • GamesCom
  • Gamescom 2018: Romantické DLC pre Kingdom Come hráčov zabaví, ale dúfajme, že Warhorse nesiahol až na dno svojho vreca (dojmy z hry)
Gamescom 2018: Romantické DLC pre Kingdom Come hráčov zabaví, ale dúfajme, že Warhorse nesiahol až na dno svojho vreca (dojmy z hry)

Gamescom 2018: Romantické DLC pre Kingdom Come hráčov zabaví, ale dúfajme, že Warhorse nesiahol až na dno svojho vreca (dojmy z hry)

Hovorí sa, že láska hory prenáša, ale hádajte čo – ak ste len ponížený služobník zamilovaného šľachtica, tie šutre budete niesť vy.

 

Trochu OT na začiatok: tento článok obsahuje aj spoilery, budete však na ne včas upozornení. Tak, formality by boli, môžete čítať ďalej!

Ak si niektorá z postáv v KCD zaslúži vlastný príbeh, je to práve Jan Ptáček. Rozmaznaný, namyslený, no neschopný zverenec pána Hanuša z Lipé je priam dokonalým materiálom na humorné dobrodružstvo. Sledovať, ako sa inokedy prelietavý mladík z dobrej rodiny beznádejne zamiluje do mäsiarovej dcéry je poviedkou, ktorá sa priam píše sama. Vávrovo Kingdom Come nám už dokázalo, že hra nie je len o rinčaní mečov a pomste, ale aj o kratochvíľach v stodole či ožieračke s dedinským farárom. Trúfam si vyhlásiť, že takéto „misie“ sú ešte pamätnejšie než nejaké súboje či dramatické momenty – stačí sa pozrieť napríklad na scénu s tromi opitými zaklínačmi v Zaklínačovi 3, v Kingdom Come je to zasa nepochybne poopicová omša v kostole a v podstate všetko, čo jej predchádzalo.

Milostné dobrodružstva udatného Jana Ptáčka teda majú predpoklad na úspech, aj keď len čiastočný. Je tu totiž jedno veľké „ale“.

„Si pripravený pomôcť mi – a dúfam, že odvedieš lepšiu prácu ako minule – na mojej výprave za skutočnou, nepoškvrnenou láskou?“

– Jan Ptáček


Ptáčkovi učarila mäsiarova dcéra Karolína.

Na Gamescome nám PR manažér Warhorsu Tobi ukázal zhruba 30-minútový prierez najnovším DLC, ktorého dátum vydania je plánovaný niekedy na koniec septembra a začiatok októbra. Zarovno s týmto prídavkom pražské štúdio vydá aj ďalšie, tentoraz bezplatné rozšírenie s názvom Tournament. Premisa zhruba päťhodinového príbehu sa bude krútiť okolo neporaziteľného šampióna s prezývkou Čierny Peter a vašou úlohou bude nielen odhaliť tajomstvo jeho úspechu, ale najmä zvíťaziť v sérii súbojov a získať titul šampióna.Ale naspäť k Ptáčkovi – stoja jeho milostné eskapády za váš čas?

Aby som k vám bol stopercentne úprimný, 30-minútová ukážka DLC na Gamescome nám odhalila niektoré z kľúčových momentov hry, čo ma po hernej stránke zarmucuje, no ako novinár sa, hold, musím od takýchto emócií odosobniť a radovať sa z toho, že vám aspoň môžem poskytnúť faktami podložený názor.V tomto bode vás však musím upozorniť, že nasledujúce riadky budú, chcene-nechcene, obsahovať jemné spoilery. Sorry.

„Musím jej dvoriť potajme. Vo Francúzsku je to najnovšia móda!“

– Jan Ptáček

Spojenie pomotaného Jana Ptáčka a motívu lásky je rovnicou s jednoduchým výsledkom. Či sa už musíte preobliecť za strašidlo, zháňať nápoj lásky alebo pomáhať zbohatlíckemu „mazánkovi“ s dvorením priamo pod oknom jeho vyvolenej, vždy ide o humor a odľahčenú naráciu. Toto DLC je teda na jednej strane značným odklonením sa od vážnej príbehovej línie hlavnej hry, na druhej strane si trúfam tvrdiť, že hráči takýto odľahčený scenár uvítajú.


Súčasťou DLC bude aj turnaj v kockách.

Chce to ešte niečo viac...

Highlightom kolínskej prezentácie bola nepochybne scéna, v ktorej Ptáček Karolíne dvorí pod jej oknom a vy, ako jeho verný služobník, mu musíte našepkávať verše z romantickej básne. Jan je však schopný text aj napriek tomu domotať, čo má, samo sebou, humorné následky. Podobne ako hlavná hra, aj jednotlivé úlohy v tomto DLC môže hráč v niektorých bodoch splniť rôznymi spôsobmi, a daný „quest“ – a najmä jeho záver – sa tomu prispôsobí. Skvelým príkladom je napríklad turnaj v hádzaní kociek, v ktorom musíte vyhrať istý šperk, ktorý chce dať Ptáček svojej milovanej. Ísť na to poctivo a súťaž vyhrať je síce tým najočividnejším, no určite nie jediný riešením. Ale o tom už viac v samotnej hre – koniec spoilerov.

Samozrejme, ako je príbeh napísaný, to je vec dôležitá, ale nie exkluzívna. Nové DLC, bohužiaľ, výraznejšie nerozširuje arzenál zbraní či brnení, a ani mapa sa tentoraz nerozšíri o územie či nových nepriateľov. Expanzia viac-menej pracuje s materiálom, ktorý už v hre je, a v podstate len pridá nové postavy a objemnejší, vraj 10 až 15-hodinový „sidequest“. Z toho, čo som videl a počul, mám však o takomto rozsahu mierne pochybnosti. Naopak, o čom nepochybujem, je kvalita – videl som dosť na to, aby som vedel, že toto je niečo, čo si zahrám rád. Ale nebudú hráči sklamaní kvôli tomu, ako dlho čakali a čo z toho?


DLC s názvom Tournament vyjde zarovno s Milostnými dobrodružstvami udatného Jana Ptáčka.

Aby som to lepšie vysvetlil: keď Warhorse zverejnil svoj DLC plán, nadšenie u fanúšikov bolo obrovské. Pri našej dávnejšej návšteve štúdia v Prahe sme sa pýtali priamo Dana Vávru, či sa rozšírení dočkáme – odpoveď bola kladná, ale podrobostiam sa vývojári vyhýbali, čo, samozrejme, nikoho neprekvapuje. From the Ashes, prvé DLC, zožalo priemerný úspech a herné vody rozvírilo len minimálne. Hráči tým dali jasne najavo, že o rozšírenie, v ktorom budujete svoju „vlastnú“ dedinu, veľmi nestoja.

Už onedlho príde druhé, tentoraz konečne plnohodnotne príbehové DLC, no dostanú konečne fanúšikovia to, čo chceli? Podľa mňa určite. Ale bude to stačiť? To si nemyslím – pobláznená romanca Jana Ptáčka je vítaným oživením, ale v konečnom dôsledku ide len o malý „zákusok“, ktorý má hráčov zasýtiť v podstate až do konca roka, kedy je naplánované tretie DLC s názvom „Band of Bastards“, teda banda bastardov.

Milostné dobrodružstvá Jana Ptáčka sú zrkladom ich hlavného hrdinu; niečo zaujímavé, čo však ešte celkom nedorástlo do honosných šiat, do ktorých ho fanúšikovia obliekli. Inak povedané: kvalitný príbeh od Warhorse je už na ceste, ale na poriadne DLC si ešte budeme musieť počkať. Do tretice všetko dobré, možno?

Pozrite si teaser (krátku upútavku) na dve nové DLC do hry Kingdom Come: Deliverance:

Prečítajte si aj:

Zdroj: Gamesite.sk

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk