ASUS na výstave IFA 2022 - Vyskúšali sme si nový skladateľný Zenbook 17 Fold OLED

ASUS na výstave IFA 2022 - Vyskúšali sme si nový skladateľný Zenbook 17 Fold OLED

Poznáte ten pocit, keď sa na niečo naozaj dlho tešíte, no ono to nie a nie prísť? Či už je to nejaké podujatie, akcia, alebo v tomto prípade nový produkt. Hádam sa viete vžiť do našej kože, ako sa stupňovali očakávania, keď sa každú chvíľu objavila nejaká novinka, maličkosť, prípadne pikoška o pripravovanom novom produkte z dielne Asus. Zariadenie s názvom Zenbook 17 Fold OLED bolo ohlásené už začiatkom roka, no trvalo naozaj krutých osem mesiacov, kým sa pod naše nedočkavé ruky aspoň na chvíľu dostal funkčný skladateľný notebook, ktorý nastavuje smerovanie budúcich zariadení určených pre náročných používateľov s obľubou multitaskingu.

Na osobné stretnutie s novým Zenbookom sme sa vybrali do Berlína, v ktorom momentálne prebieha výstava IFA. Tú obľubujú veľké spoločnosti ako miesto, kde môžu ukázať všetky svoje najnovšie a najlepšie produkty. O tomto (doposiaľ len koncepte) sme písali už pri jeho predstavení na januárovom festivale CES a bližšie informácie sme dostali aj na virtuálnom brífingu o pár týždňov neskôr. Možnosť pozrieť si tento skladateľný notebook na vlastné oči a ohmatať vo vlastných rukách však prišla až teraz. A je nutné podotknúť, že stála za to.

Čím je vlastne Zenbook 17 Fold revolučný? Nie je to tým, že by bol v tomto segmente prvý, no ako prvý ponúka konečne použiteľnú veľkosť obrazovky, ktorá sa po úplnom roztvorení môže popýšiť až 17,3-palcovým OLED panelom s rozlíšením 2,5K a pomerom strán 4:3. Po preložení sa potom zmení na dva 12,5-palcové displeje s pomerom strán 3:2. Displej ponúka certifikácie Pantone Validated a TÜV Rheinland pre ochranu očí a pokrýva 100% farebného priestoru DCI-P3. Zariadenie tiež podporuje Dolby Vision HDR a Dolby Atmos vďaka štyrom reproduktorom, ktoré ladí spoločnosť Harman Kardon.

Skvelá je aj plnohodnotná Bluetooth klávesnica ASUS ErgoSense s touchpadom, ktorá sa k zariadeniu pripája magneticky a pri jeho zatvorení v praxi eliminuje akékoľvek medzery, cez ktoré by sa k obrazovke a pántom mohli dostať nečistoty. Dôležitú úlohu pri vydarených zariadeniach však nezohráva iba dizajn a formát, ale aj hardvér. Nový Fold 17 OLED preto poháňa 12. generácia procesorov Intel Core i7 s desiatimi jadrami a grafickou kartou Intel Iris Xe. Vo výbave má aj dva USB-C Thunderbolt 4 porty s podporou rýchleho nabíjania 75 Wh batérie a pripojením k externým displejom, a tiež zabudovanú HD IR kameru s rozlíšením 5 megapixelov, ktorá je kompatibilná s funkciou Windows Hello.

Zenbook 17 Fold OLED bol vyvinutý v úzkej spolupráci so spoločnosťou Intel a ide o prvý 17,3-palcový skladateľný OLED notebook na svete s vynovenou certifikáciou Intel Evo. ASUS a Intel vyvinuli toto zariadenie, aby posunuli inovácie v segmente skladateľných zariadení a spoluprácu s viacerými expertmi a partnermi na novú úroveň. Zástupcovia spoločnosti ASUS počas novinárskeho dňa hovorili o viacerých témach, ako sú technologické inovácie, dizajn, environmentálne aspekty a používateľský zážitok. Nový Zenbook je navrhnutý tak, aby poskytoval funkcionalitu notebooku, stolného počítača a tabletu v jednom kompaktnom zariadení.

Dizajn s logom ASUS monogramu na matnom sklenom povrchu a kryt zariadenia z tmavozelenej umelej kože sa naozaj podarili a zaujmú na prvý pohľad. Technickou a technologickou výzvou však bol hlavne vývoj robustného 180° pántu, ktorý ponúkne dlhú životnosť (otestovanú až na 30-tisíc opakovaných zatvorení a otvorení zariadenia, čiže podľa slov zástupcov spoločnosti Asus minimálne 5 rokov denného používania), a správna hardvérová a softvérová implementácia gyroskopických senzorov pre dosiahnutie najlepšieho možného používateľského zážitku pri častých zmenách orientácie a formátu. Časté zmeny orientácie mohli mať dopad tiež na zvuk, no aj tu ukazuje Zenbook 17 Fold svoju premyslenosť, keďže vďaka reprodukcii zvuku zo štyroch zabudovaných reproduktorov a vďaka softvérovej mágii si používatelia užijú neustále stereo bez ohľadu na jeho orientáciu.

Asus Zenbook 17 Fold bude dostupný v najbližších mesiacoch a očakávaná cena na slovenskom trhu je okolo 3 500 eur.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk